EU-Russia Civil Society Forum: Jaká je role think tanků ve veřejné debatě?

Na žádost EU-Russia Civil Society Forum náš výzkumný pracovník Michal Vít prezentuje zjištění z Go To Think Tank Index 2016.

Na žádost EU-Russia Civil Society Forum náš výzkumný pracovník Michal Vít prezentuje zjištění z Go To Think Tank Index 2016. 

Aktuální vývoj percepce odborných znalostí ve střední a východní Evropě poukazuje na to, že ve veřejnosti tyto znalosti prošly významným předefinováním, které může být vnímáno ze dvou úhlů: způsobem, jakým by se think tanky měly rozvíjet a předávat odborné znalosti v době, kdy emoce vítězí nad racionálními argumenty; dále mohou být vnímány z pohledu zkušeností think tanků, které jsou přidruženy k politickým stranám ve střední a východní Evropě. 

It is very difficult to expect that think tanks will be movers of a broader public debate, when using rationally grounded arguments. In the same context, it is impossible to expect that think tanks will play a role of opinion makers if basic conditions are not (often) met - such as institutional stability of financing and personal capacity. Without these basic elements, it is hard to imagine that think tanks will effectively contribute to public debate with expert knowledge without constant need to secure funding for another budgetary period. This leads to the most crucial point. Without institutional stability, it is very hard to work on a long-term goal – broadly recognised reputation. Only if the organisation enjoys a professional status based on the work done, it can influence public debate with a greater extent. It might sound trivial, but recent developments show that only reputation based on professional work can be a tool to justify its activities and relevancy in public debate. However, this is equally emotion-based on a current popular questioning relevancy of expert knowledge. The context matters, and think tanks should be careful, when contributing to public debate.

As for the second point, there is only limited number of examples demonstrating that think tanks affiliated to the parties are able to develop into respected partner for the latter. There is broadly missing commitment to approach think tanks as assisting to parties to develop knowledge that would be further used by them. Instead, parties often prefer short-term PR activities and not expert outputs based on certain level of professionalism. As a result, the role of think tanks in a broader public discussion is perceived solely as only campaigning for individual party and not aiming to raise level of public discussion.

Celý článek si můžete přečíst v angličtině na stránkách EU-Russia Civil Society Forum zde

#think tank #střední a východní Evropa #CEE

Michal Vít
Výzkumný pracovník (do září 2018)

Oblasti zájmu: Politické strany, národní identita, V4Institut pro evropskou politiku EUROPEUM
Staroměstské náměstí 4/1
Praha 1 - Staré Město
110 00

tel.: +420 212 246 552
email: europeum@europeum.org
http://www.europeum.org