Prague Climate Talks 2018

S radostí představujeme pokračování projektu Prague Climate Talks, který vytváří platformu pro expertní diskuze na témata spojená se změnami klimatu. V rámci tohoto projektu se i letos uskuteční několik debat s odborníky a profesionály z relevantních oborů.

Prague Climate Talks je nový projekt zaměřený na vybudování platformy vhodné pro expertní diskuze o klimatických změnách. Během série debat se spolu setkají odbornící a profesionálové z relevantních oborů se zástupci širší veřejnosti. Diskuze budou probíhat v angličtině.

Nadcházející debaty budou zaměřeny na témata:

The future of coal in Central Europe (19. dubna 2018)

The emissions from mining and burning of coal are among the largest contributors to global climate change. Moreover, the negative impacts on human health are palpable – coal kills over 19 000 Europeans every year. What are the plans for coal usage in the Central European countries (especially Czech Republic, Poland and Slovakia)? How will politics affect the future of this fossil material? And what steps are needed to ensure a smooth and fair transition to post-coal era?

Renewable energy potential in the Czech Republic (květen 2017)

The sun doesn't always shine and the wind doesn't always blow. Yet, the number of countries using renewable energy to cover substantial parts of their energy needs continues to rise every year. In the Czech Republic, however, the growth has been stagnating. What is holding Czech RES back? What is the country's potential for solar, wind, hydro and other renewable sources? Can we maintain our international and EU goals? Where should we seek inspiration for development?

Sustainable consumerism - the way forward? (září 2017)

Can we, as consumers, change the world by switching to more climate-conscious, environmentally sustainable habits? How much greenhouse gases would we save if we all became vegans? And how about if we all drove electric cars? Is corporate sustainability having the desired effects or is it just another case of "green washing"? And is the mantra "reduce, reuse, recycle" working or do we need more actions by the governments to move forward?

 

Rádi byste zůstali v obraze co se týče Prague Climate Talks? Odebírejte náš newsletter a nezmeškejte žádnou novinku.

Projekt spolupořádá Institut pro evropskou politiku EUROPEUM a Glopolis ve spolupráci s Heinrich-Böll-Stiftung Prague a pod záštitou Informačního centra OSN.

#Prague Climate Talks #klimatické změny #debata #globální oteplování #energie

Kateřina Davidová
Výzkumná pracovnice

Expertíza: Energetická a klimatická politika EU, ochrana životního prostředí, vtahy mezi EU a US.Institut pro evropskou politiku EUROPEUM
Staroměstské náměstí 4/1
Praha 1 - Staré Město
110 00

tel.: +420 212 246 552
email: europeum@europeum.org
http://www.europeum.org