Report: Postřehy k uprchlíkům na Balkáně v kontextu dohody EU a Turecka
Náš výzkumný pracovník Michal Vít sepsal report ze své cesty na Balkán v kontextu s finalizací dohody EU a Turecka.
Několik postřehů k uprchlíkům jsoucím na Balkáně v kontextu s finalizací dohody EU s Tureckem:
Za prvé, celý problém přítomnosti uprchlíků na Balkáně je do značné míry medializován nátlakově, neboť v největším táboře v Idomeni vládne nikým neřízená disciplína, která rozhodně neodpovídá hordě "divochů".
Přítomnost uprchlíků nepůsobí žádné výrazné politické ani společenské problémy jednotlivým státům – ty uprchlíky nevidí, nevnímají a ani na ně výrazně nedoplácí. Pro uprchlíky jsou jednoduše jen na tranzitní trase, podle čeho taktéž celý problém odsouvají na okraj zájmu, a to i volebních kampaní.
Hlavní jádro pomoci je realizováno Organizací spojených národů a Lékaři bez hranic, jejíchž dobrovolníkům bezpochyby patří uznání za jejich práci, neboť se daří celou situaci držet v relativně přijatelných mezích.
Uprchlíci na Balkáně způsobují rozjezd tzv. typické ‚šmeliny‘ – podvodného jednání, které je ještě umocněno dědictvím válek a existující válečnou infrastrukturou: využívání příležitostí, jak vydělat na cizím neštěstí, organizovat převaděčství přes hory atd.
Žádný z balkánských států, včetně Řecka, nemá zájem o přistoupení k celému problému za účelem nalezení trvalého řešení; naopak všechny státy to považují za nátlakový prostředek k dosažení jiných, vlastních cílů vůči EU (což platí právě i pro případ Řecka).
Avšak dojde-li na vyhrocení situace, všechny státy se budou chovat vydíračně, podobně jako Turecko.
Takový je tedy kontext – jedná se o hru o nervy. Státy problém neřeší a ani se aktivně nepodílí na stabilizaci situace, mnozí zástupci neziskových organizací tlačí skrze uprchlíky svoji nátlakovou agendu a zástupci různých politických uskupení členských států EU si mnou ruce nad příležitostí "národní kampaně" zadarmo.