Menu
HomeHome  ›  Archiv  ›  V médiích  ›  Aktuálně.cz | "Nastal čas pro Patrioty." Babišův velký triumf dodal sílu jeho eurospojencům

Aktuálně.cz | "Nastal čas pro Patrioty." Babišův velký triumf dodal sílu jeho eurospojencům

Volební úspěch Babišova hnutí ANO v České republice vyvolal výraznou reakci u jeho partnerů v Evropském parlamentu. Skupina Patrioti pro Evropu, v níž ANO působí od minulého roku, jej představila jako potvrzení rostoucí podpory této frakce napříč Evropskou unií. Pro Aktuálně.cz komentoval Martin Vokálek, výkonný ředitel a vedoucí bruselské kanceláře Institutu EUROPEUM.
1. prosince 2025

Získat dalšího premiéra je pro Patrioty důležité minimálně komunikačně, ale může to být výhodné i politicky. Dává jim to politickou váhu, kterou jinak jako opoziční frakce nemají.

Patrioti v poslední době využívají jednotlivých ‚pragmatických‘ hlasování k tomu, aby ukázali, že dokáží mít v Evropském parlamentu alespoň nějaký dopad, a zároveň tím vytvářejí tlak na jednotu většinové koalice. Obzvlášť ze strany levého spektra koalice zaznívá kritika, že EPP někdy hlasuje s Patrioty, což prohlubuje pnutí uvnitř proevropského bloku.

Europoslanci by neměli být prodlouženou rukou vlády - mají vlastní mandát i frakční priority. Koordinace s domácími politiky závisí na důležitosti či tématech jednotlivých spisů, a hlavně na tom, jaký princip spolupráce a řízení je nastavený v dané politické straně.

Celý článek si můžete přečíst zde.

Sdílet

Související články

Dohoda EU se státy Mercosur: Jen obchodní smlouva nebo strategická aliance?

Dohoda EU se státy Mercosur: Jen obchodní smlouva nebo strategická aliance?

Co nás čeká v roce 2026?

Co nás čeká v roce 2026?

Ostražitý Brusel. Babišovo řešení střetu zájmů nemusí stačit

Ostražitý Brusel. Babišovo řešení střetu zájmů nemusí stačit

Seznam Zprávy | Miliardy, Ukrajina a budoucnost EU. Babiš se vrací k evropskému stolu

Seznam Zprávy | Miliardy, Ukrajina a budoucnost EU. Babiš se vrací k evropskému stolu

Babiš hrál o čas. Střet zájmů mu bránil i v účasti na důležitém summitu

Babiš hrál o čas. Střet zájmů mu bránil i v účasti na důležitém summitu

chevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram