Pravda.sk: Bratislava má čo riešiť. Ale zostáva proeurópska

Naše Zuzana Stuchlíková v článku pro Správy Pravda.sk komentovala domácí politickou scénu Slovenska a jeho pozici v Evropské unii po vraždě investigativního novináře Jana Kuciaka a jeho snoubenky.

  • Slovensku určite nepomáhajú zmienky o Georgeovi Sorosovi a o umelo vytvorených hrozbách. V istých bodoch však zostávate proeurópskou baštou. Vyplýva to z podstaty vecí. Slovensko má euro, musí sa zaujímať o problémy eurozóny a rieši trocha iné otázky ako ostatné krajiny V4.

Scenár na Slovensku vyzerá tak, že hlavná postava zostáva trocha v úzadí a politickou tvárou navonok je niekto iný. Nemusí to v Európskej únie pôsobiť úplne dôveryhodne a transparentne. Na druhej strane viac bude závisieť od konkrétnych krokov slovenskej vlády ako od mechanizmu rozhodnutí. Dôležité bude aj to, ako bude pokračovať vyšetrovanie podozrení napojenia politikov na rôzne štruktúry. V istých bodoch však Slovensko zostáva proeurópskou baštou. Vyplýva to z podstaty vecí. Máte euro, musíte sa zaujímať o problémy eurozóny a riešite trocha iné otázky ako ostatné krajiny V4.

Visegrádskej štvorke chýba pozitívna agenda, ktorou by vyvažovala opatrné až odmietavé postoje k viacerým návrhom na úrovni EÚ. Ani vo V4 však nevládne všeobecný konsenzus. Hodnota spolupráce visegrádskej štvorky má zmysel skôr na pragmatickej nižšej úrovni, nie vyslovene na politickej. Nespochybňujem, že niektoré problémy štáty V4 spájajú. Zhoda panuje aj preto, lebo hovoríme o podobnom geografickom priestore či ekonomickom vývoji. Výsledky spolupráce posledných rokov sú z tohto pohľadu praktické. Nedá sa však predpokladať, že by visegrádska štvorka vytvorila dlhodobejšie spoločné postoje.

Celý článek je dostupný na stránkách Pravda.sk.

#Slovensko #Jan Kuciak #investigativní novinář #V4 #korupce

Zuzana Stuchlíková
Výzkumná spolupracovnice

Expertiza: instituce EU, právní stát, střední Evropa

Související článkyInstitut pro evropskou politiku EUROPEUM
Staroměstské náměstí 4/1
Praha 1 - Staré Město
110 00

tel.: +420 212 246 552
email: europeum@europeum.org
https://www.europeum.org