RTVS | Rozšiřování Evropské unie

Evropská komise doporučila započetí přístupových jednání s dalšími státy, a téma možného rozšíření Evropské unie je opět vysoko na žebříčku priorit. V jakém časovém horizontu je možné, že k rozšíření skutečně dojde? A bude vůbec možné Unii rozšířit před přijetím reforem, které mohou výrazně ovlivnit podobu EU tak, jak jí známe dnes? K tématu promluvil náš ředitel bruselské kanceláře Žiga Faktor v rámci relace Z prvej ruky rozhlasové stanice RTVS.

"Dalo se očekávat, že ta doporučení pro Ukrajinu a Moldavsko budou pozitivní. Možná lehkým překvapením je právě možné otevření přístupového procesu pro Bosnu a Hercegovinu, ale to je podmíněno reformami. Co je takovým trendem, který upřímně pro mě není úplně překvapivý, ale který by bylo potřeba tady zmínit, je právě otázka kondicionality. Ta do teď nebo do posledních několika let byla velmi přísně hodnocená, ať už Evropskou komisí, nebo ze strany členských zemí. "

Celý rozhovor si můžete poslechnout zde

#Reforma #Rozšíření

Žiga Faktor
Zástupce ředitele a vedoucí bruselské kanceláře

Expertíza: Rozšiřování EU, integrace zemí západního Balkánu, vztahy EU s Tureckem, slovinská politikaInstitut pro evropskou politiku EUROPEUM
Staroměstské náměstí 4/1
Praha 1 - Staré Město
110 00

tel.: +420 212 246 552
email: europeum@europeum.org
https://www.europeum.org