ČRo Radiožurnál: Dutch parliamentary elections

Our resarch fellow Michal Vít was a guest on ČRo Radiožurnál, where he commented on the results of the Dutch parliamentary elections.

Our resarch fellow Michal Vít was a guest on ČRo Radiožurnál, where he commented on the results of the Dutch parliamentary elections.

To je spíše symptom nizozemské politiky, kdy se do parlamentu dostává velké množství stran, de facto z důvodu neexistence hranice pro vstup do parlamentu, která je v silně proporčním systému přibližně 0.67 %. Z tohoto pohledu to pro nizozemskou politiku není žádná novinka. 

Je to prvek, který má pojistit různé vnější vlivy do sčítání nebo do zpracování výsledků nizozemských voleb. Některé zdroje naznačují, že toto opatření by mohlo být jakousi protireakcí na možné ruské ovlivnění nizozemských voleb. Nicméně, když se podíváme na trend zájmu Ruska o Nizozemsko nebo spolupráci Geerta Wilderse s ruskými představiteli, tak se domnívám, že toto je spíš proklamančí opatření, než-li nějaký reálný vliv na bezpečnostní hrozbu Nizozemska. 

Samotný Mark Rutte označil nizozemské volby jako čtvrtfinále evropské politiky v letošním roce. Nicméně Wildersova síla není v dlouhodobém hledisku devastující; že by v tuto chvíli došlo k nějakému zásadnímu ohrožení evropské stability nebo nizozemské stability, ale spíše vyčkávacím testem a testováním pole jeho síly pro nadcházející volební periodu. Tedy je to takovým dílčím střepem celé mozaiky, ale určitě to není zásadní krok vedoucí k destabilizaci jádra EU.

Listen to the whole interview in Czech between the times of [12:10 - 12:15] here.

#Netherlands #parliamentary elections #Geert Wilders

Michal Vít
Research Fellow (until September 2018)

Topics: Political parties, National identity, V4EUROPEUM Institute for European Policy
Staroměstské náměstí 4/1
Prague 1 - Staré Město
110 00

tel.: +420 212 246 552
email: europeum@europeum.org
https://www.europeum.org