Menu
HomeHome  ›  Projekty  ›  European Summer School 2016 – “Europe in Motion” Report

European Summer School 2016 – “Europe in Motion” Report

Institut pro evropskou politiku EUROPEUM uspořádal ve dnech 16. - 27. července již 14. ročník mezinárodní letní školy zaměřené na aktuální otázky evropské integrace.
4. října 2016

V rámci letošního ročníku jsme v Praze přivítali 25 studentů vysokých škol ze 17 států, včetně Číny, Brazílie nebo Ázerbájdžánu.  Desetidenní program nesl název „Europe in Motion“ a věnoval se různým aspektům migrace a s ní spojených opatření v rámci Evropské unie.

Téma migrace bylo diskutováno v různých kontextech. Na úvod Magda Faltová [Sdružení pro integraci a migraci] představila základy fungování evropské azylové politiky, Lucia Najšlová [FSV UK] pak studenty uvedla do specifik debaty o migraci ve střední Evropě. Druhý den studenti diskutovali vztah mezi bezpečností a svobodou s Tomášem Weissem [vedoucí Katedry evropských studií FSV UK]. Marek Čaněk [Multikulturní centrum v Praze] přenesl debatu od mimoevropské migrace k ekonomické migraci v rámci EU a na konkrétních případech ilustroval, s jakými problémy se zaměstnaní cizinci často potýkají. Michael Romancov [FSV UK] se studenty hovořil o možných scénářích migrační vlny z východního sousedství EU, v důsledku konfliktu na Ukrajině.  Pátý den byl program v režii vyučujících z Prague College, Bruce Gahira a Stefana Cavagnetta. První přednáška se věnovala ekonomickým dopadům současné migrační vlny, druhá se zaměřila na demografický výhled Evropy a jeho důsledkům pro ekonomiku, ve třetí pak doktor Cavagnetto nastínil základní etický rámec přístupu k migraci. Akademická část letní školy byla uzavřena druhou přednáškou Tomáše Weisse, tentokrát na téma Globální strategie EU a jejího vlivu pro další podobu vztahů se zeměmi v evropském sousedství.

Mimo přednášek a debat studenti absolvovali několik exkurzí a setkání. O brexitu a migraci debatovali se senátorem a bývalým rektorem UK prof. Václavem Hamplem, na Ministerstvu zahraničních věcí hovořili s panem Ivem Losmanem z Odboru Střední Evropy o roli Visegrádské skupiny v české a evropské politice. Zpestřením programu pak byla exkurze do Rádia Svobodná Evropa. 

Doprovodný program zahrnoval řadu outdoorových a teambuildingových aktivit – závody dračích lodí na Vltavě, plážový volejbal, výlet do Kutné Hory, párty na parníku nebo promítání českého filmu.

Letní škola proběhla ve spolupráci s tradičními partnery – Prague College a Fakultou sociálních věd UK, pod záštitou Zastoupení Evropské komise v České republice. Za podporu děkujeme!

Evropská letní škola se uskuteční i v příštím roce – od 15. do 25. července 2017! 

Více informací průběžně najdete na essprague.eu.

 

Sdílet událost

Související projekty

Novinky.cz | Italský recept na nelegální migraci zařízl tamní soud, argumentuje případem z Česka

Čro Plus | Recept italské premiérky Meloni na migrační politiku vyvolává otázky

TV Nova | Politikům dochází trpělivost, chtějí zakročit proti migraci, shodli se v Bruselu

Rádio Prostor | Migrace nemá žádné jednoduché řešení. Atmosféra v Evropě se změnila a skepse je na místě

ČRo Radiožurnál | Dá se od unijního summitu čekat výraznější posun v migrační politice sedmadvacítky?

chevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram