Menu
HomeHome  ›  Archiv  ›  Události  ›  REPORT: Evropský čtvrtek ve Skauťáku se Štěpánem Černým

REPORT: Evropský čtvrtek ve Skauťáku se Štěpánem Černým

Poslední květnový čtvrtek jsme se opět sešli ve Skautském institutu na další z pravidelných debat o evropských tématech. Květnovým hostem byl Štěpán Černý, generální ředitel evropské sekce na Úřadu vlády, který v červnu odjíždí jako velvyslanec v COREPER I do Bruselu. Štěpán zahájil debatu výrokem: "U Charkova se umíra i za Prahu". V tomto reportu vám přinášíme fotogalerii z eventu a také exkluzivní rozhovor se Štěpánem Černým o tom, co je to vlastně COREPER a jaká práce Štěpána v Bruselu čeká. 
29. května 2025

Proč je COREPER rozdělený na dvě části? Co má každá z nich na starosti? 

Dělení je zhruba na politické a ekonomické agendy, ale zdaleka toto není hlavní kritérium, protože politické spory mohou být i u agend CRP I, stejně tak v rámci CRP II se řeší stěžejní evropské hospodářské otázky, jako je například rozpočet EU a víceletý finanční rámec.

Rozdělení je hlavně kvůli objemu agendy, standardní jednání má například i 10-15 diskusních bodů, kdy se vyjádří valná většina členských států. Dle Smlouvy o EU je ale COREPER coby Výbor stálých zástupců jen jeden - stejně jako je jen jedna Rada, která se ale poměrně obdobně schází v řadě formací. . Formální dělení je tedy právě podle formací Rady: FAC, GAC, ECOFIN a JHA je připravován na COREPERU II, zbylé Rady na COREPERU I. Zásadní je ale samozřejmě úzká spolupráce mezi týmy, protože témata mají přesah. 

Jaké budou tedy vaše témata? 

Z výše uvedeného plyne, že to jsou témata vnitřního trhu, průmyslu, zlepšování podnikatelského prostředí a vědy a výzkumu, dále taktéž energetiky a životního prostředí, zemědělství, zdraví a sociálních věcí, dále doprava, telekomunikace a konečně vzdělávání, mládež, kultura a sport.

Je tam tedy hned několik různých úrovní rozhodování. Toto je dost často u nás terčem kritiky. Jak se díváte na argumenty, že je to neefektivní nebo že to snižuje akceschopnost rozhodování EU? 

Rozhodování v EU je složité schválně, aby nebyla v žádnou chvíli příliš silná žádná složka procesu. Rozhodování z jednoho místa dle aktuální nálady dané osoby je vlastní pro autokratičtější režimy, které se v Evropě ve 20. století velmi neosvědčily. Proto se snaží tato relativně komplexní, přesto snad stále ještě funkční struktura trochu obrousit přirozené názorové rozdíly, které mezi státy a dalšími aktéry v EU nastávají, a to právě tím, že se bude rozhodovat v rámci strukturované soustavy pracovních skupin a jim nadřízených politických orgánů. 

S kým máme v současnosti navázány nejbližší spolupráce? A jak se v COREPERU hledají koalice nebo partneři na určitá témata? 

Nejdůležitější je pochopit, že práce v COREPERu je už na rozhraní expertní a politické úrovně. Tudíž pro formování koalic je nutné si uvědomit, z jakých východisek státy při hájení svých zájmů vycházejí, a pokud je tam někde průsečík (malý či velký) se zájmy našimi, koalice se může utvořit relativně snadno. Je ovšem také nutné uvážit, že součástí takového vyjednávání musí být i připravenost naslouchat ostatním a dobře číst jejich flexibility, aby bylo zřetelné, které elementy naší pozice šanci na úspěch mají a které ne. 

Těšíte se na to?

Ano.

Na závěr bychom vás rádi pozvali na příští Evropské čtvrtky ve Skauťáku! Můžete nás navštívit každý poslední čtvrtek v měsíci. Sledujte naše kanály pro aktuální informace!

chevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram