Novinky v EU

V Novinkách z EU najdete každé pondělí nejdůležitější události, které se za uplynulý týden v Evropské unii staly. Současný přehled informací je z týdne od 13.3. - 19.3.2023.

Pondělí: V pondělí začali poslanci Evropského parlamentu projednávat návrh zákona, který se zabývá např. snížením energetické náročnosti budov skrz výrazné omezování skleníkových plynů. Plán “Fit for 55” by se měl rozrůst o další tři legislativní texty. Týkající se (1) využívání půdy a změny ve využívání půdy a lesnictví, (2) snižování emisí členských států v dopravě, budovách a zemědělství a (3) revize rezervy tržní stability pro systém EU pro obchodování s emisemi). Momentálně kolem nich probíhá v Bruselu debata. (zdroj:europarl.europa.eu

 

Úterý: V úterý proběhlo schválení těchto tří právních předpisů. Míra snížení emisí bude úměrná výkonnosti ekonomik, pro Českou republiku to znamená 26%. (zdroj:ČTK)

Polský premiér Morawiecki informoval, že Polsko by mělo Ukrajině dodat stíhačky MiG-29 vyvinuté v sovětském svazu do čtyř až šesti týdnů. (zdroj:ČTK)

 

Středa: Seznam zemí, které Ukrajinu vojensky podpoří dodáním tanků Leopard 1 a Leopard 2 se stále rozrůstá. Ve středu to uvedl americký ministr obrany Lloyd Austin s tím, že koalice zemí, která přislíbila dodat více než 150 tanků čítá již devět zemí. (zdroj:ČTK)

Ve středu také proběhlo neformální jednání slovenské vlády, na kterém se jednalo o předání vyřazených stíhaček MiG-29 Ukrajině. Jednání bylo ukončeno bez rozhodnutí. (zdroj:ČTK)

 

Čtvrtek: Ve čtvrtek promluvila  Ursula von der Leyenová k otázce konkurenceschopnosti s trhem USA, kde několik měsíců zpět zavedli takzvaný zákon o snižování inflace (IRA), který počítá s investicemi do ochrany klimatu a amerického průmyslu. Tímto krokem se Spojené státy snaží o snižování závislosti na globálním trhu, především pak na Číně. Konkurenceschopnost na trhu a snižování závislosti na ostatních by mělo být jedno z hlavních témat pátečního EuroSummitu. Podle ostatních řečníků EK, by k nim měla patřit i migrace. (zdroj:ČTK, ČTK)

Česká republika nezavedla do svého práva směrnici o ochraně oznamovatelů protiprávního jednání. Čelí tak žalobě od Evropské komise. Přijetí potřebných návrhů by Poslanecká sněmovna mohla podle Ministerstva spravedlnosti přijmout ještě v průběhu letošního roku. (zdroj:ČTK)

 

Pátek: Slovenská vláda nakonec schválila předání sedmi stíhaček MiG-29 Ukrajině. Oznámil to premiér Eduard Heger. Kromě strojů a náhradních dílu pošle Slovensko na Ukrajinu i 200 protiletadlových raket. (zdroj:ČTK)

#Evropská unie #NovinkyInstitut pro evropskou politiku EUROPEUM
Staroměstské náměstí 4/1
Praha 1 - Staré Město
110 00

tel.: +420 212 246 552
email: europeum@europeum.org
https://www.europeum.org