
JustGreen
Více info
1. 6. 2026
Cílem projektu JustGreen je zapojit občany zemí V4 do debat a dalších forem veřejné angažovanosti v oblasti dekarbonizace ve třech oblastech, které úzce souvisejí s jejich každodenním životem: bydlení, doprava a trh práce. Zapojení veřejnosti spolu s výzkumem má poukázat na konkrétní překážky, s nimiž se občané a komunity setkávají při zavádění opatření šetrných ke klimatu nebo při přizpůsobování se politikám EU v oblasti dekarbonizace.

Prague Climate Academy
Více info
1. 10. 2025
Tým Zelená Evropa Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM zahájil v roce 2023 sérii debat zaměřených na komunikaci tématu zelené transformace s českou veřejností. Cílem je rozvíjet veřejnou debatu a podpořit novináře a občanskou společnost v informované diskusi o klimatických změnách a klimatických politikách. Prague Climate Academy se v prvním roce zaměřila na udržitelnost v dopravě (dekarbonizace automobilové dopravy v souvislosti s elektromobilitou a udržitelnost dopravy v hlavním městě Praha). V roce 2024 navázala tématem adaptace města na změnu klimatu a diskusí o dopadech vln veder na města. Rok 2025 přináší perspektivu resilience, s diskusí aktuálních trendů zvyšování globální teploty a projevů extrémního počasí, včetně jeho dopadů na městskou infrastrukturu a veřejné zdraví.

Green Broadcast
Více info
31. 8. 2025
Projekt Green Broadcast byl zahájen 1. ledna 2025 a bude probíhat do 31. srpna 2025.

Novinky.cz | Průzkum: Většina domácností odmítá nové povolenky
Více info
16. 7. 2025
Rodiny si mají už za rok a půl citelně připlatit za topení plynovým kotlem nebo uhlím a taky za nákup benzínu a nafty. Domácnosti to odmítají, ukazují data agentury STEM pro Institut pro evropskou politiku EUROPEUM. Pro Novinky.cz okomentovala analytička Institutu EUROPEUM Rebeka Hengalová.

Seznam Zprávy | Vláda i opozice bojují s povolenkami, ekonomické realitě navzdory
Více info
14. 7. 2025
Vláda chce chránit spotřebitele před rostoucími cenami fosilních paliv, zároveň ale odmítá být součástí evropského systému emisních povolenek ETS 2, jehož výnosy mají domácnostem s náklady právě pomoci. Situaci pro Seznam Zprávy komentovala analytička Institutu Europeum Rebeka Hengalová.

ČRo | Klimatický cíl do roku 2040
Více info
2. 7. 2025
K uhlíkové neutralitě v roce 2050 jsme se zavázali a i proto je nutné si stanovovat dílčí cíle, abychom na uhlíkové neutralitě pracovali postupně, aby se naše snahy neposunuly až za pět 12 v roce 2048. Dílčí cíle jsou důležité i pro předvídatelnost, nejen pro politiky, ale i pro byznysy a domácnosti. Pro ČRo komentovala výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM Rebeka Hengalová.

iRozhlas | Politici versus Bart Simpson. Česko vymýšlí, kam pošle miliardy na řešení dopravní chudoby
Více info
20. 6. 2025
Česko by mohlo už od příštího roku čerpat miliardy korun z Evropské unie, mimo jiné i na řešení dopravní chudoby. Ministerstvo životního prostředí dokončuje plán, který určí, jak se peníze budou rozdělovat. Ve výzkumu Institutu 2050, který tento týden exkluzivně zveřejňujeme, nejméně dvacetina lidí říká, že jim nový systém emisních povolenek může způsobit zásadní problémy. Pomoci může poptávková doprava nebo školní autobusy, navrhují experti. Pro iRozhlas komentovala výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM Rebeka Hengalová.

iRozhlas | Čas na zavedení emisních povolenek pro auta a budovy se krátí. Česko ho chce ještě přepracovat
Více info
19. 6. 2025
Za rok a půl by se měly v Evropské unii spustit emisní povolenky pro budovy a dopravu. Systém nejspíš mírně zdraží naftu, benzín a plyn. Lidi i firmy by to mělo motivovat k tomu, aby spotřebu fosilních paliv, a tím emise skleníkových plynů snížili. S převedením dohodnutých pravidel do národní legislativy má ale většina členských států zpoždění, a to včetně Česka. To se navíc snaží v Unii prosadit přísnější ochranu před velkými výkyvy cen. Pro iRozhlas komentovala výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM Rebeka Hengalová.

iRozhlas | Autobusový ‚teror‘, závislost na rodičích a techno. Čtvrtinu Čechů ohrožuje dopravní chudoba
Více info
17. 6. 2025
Víc než desetina Čechů se často nebo skoro nikdy nedokáže dopravit za základními službami a činnostmi tak, jak potřebuje. Aspoň občas má potíže s cestami do školy, do práce či k lékaři víc než čtvrtina Čechů. Vyplývá to z nového výzkumu, který zveřejnil portál iRozhlas ve spolupráci s Institutem 2050. Souvislosti a dopady výzkumu přiblížila analytička Rebeka Hengalová z Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM..

Policy Brief | Jak zamezit dopravní chudobě pomocí sociálního klimatického fondu: Doporučení pro tvůrce politik v ČR
Více info
31. 3. 2025
Náš nejnovější policy brief je určen tvůrcům politik, zástupcům státních orgánů a expertům, kteří ovlivňují vývoj klimatické politiky v ČR. Text z pera výzkumné pracovnice Rebeky Hengalové a vedoucí programu Zelená Evropa Jany Abíkové mapuje dopravní potřeby nejzranitelnějších skupin obyvatel v ČR a poskytuje argumenty pro včasné a kompletní přijetí ETS2 a vhodnou alokaci SKF tak, aby dopravní chudoba byla minimalizována. Brief vyhodnocuje možná řešení a diskutovaná opatření, která by mohla být financována z národního Sociálního klimatického plánu a snížit tak dopad systému ETS2 na nízkopříjmové domácnosti.

Policy Paper | Řešení dopravní chudoby v České republice
Více info
31. 3. 2025
Přestože se dopravní chudoba netýká většiny obyvatelstva, dostupná data ukazují, že má dopad na významnou a rostoucí část české společnosti, což z ní činí závažný problém, který nelze přehlížet nebo očekávat, že se časem vyřeší sám. Tento policy paper výzkumné pracovnice Rebeky Hengalové a vedoucí programu Green Europe Jany Abíkové podrobně popisuje zkušenosti občanů s chudobou v dopravě, nastiňuje příklady dobré praxe opatření ze zahraničí a vysvětluje možnosti využití Sociálního klimatického fondu pro zmírňování dopravní chudoby.

Impacts of the EU Emissions Trading System 2
Více info
31. 3. 2025
Tento projekt se zaměřuje na zkoumání potenciálních dopadů druhé fáze Evropského systému obchodování s emisemi (ETS2) na nejzranitelnější domácnosti v Evropě, s důrazem na minimalizaci rizik, která by mohla vést k veřejnému odporu proti politikám EU zaměřeným na dekarbonizaci dopravy. Cílem aktivit projektu je přispět k širšímu začlenění konceptu dopravní chudoby, jejími příčinami a řešeními, do českého kontextu.