
Národní konvent | Unie a její obranyschopnost: vliv geopolitiky, transatlantických vztahů i technologického vývoje na bezpečnost evropského kontinentu
Více info
17. 12. 2024
Evropské bezpečnostní prostředí se za poslední dekádu zásadně proměnilo v reakci na narůstající geopolitická rizika. Ruská invaze na Ukrajinu, rostoucí vliv autoritářských mocností, jako jsou Čína a Rusko a eskalace napětí v klíčových regionech, například na Blízkém východě nebo v Indo-Pacifiku, přetvářejí způsob, jakým Evropa vnímá svou bezpečnost a obranu. Tyto výzvy vedou k prohlubování obranné spolupráce v rámci EU i mimo ni, což zahrnuje rozvoj nových politik, struktur a iniciativ a spolupráce s NATO zároveň podtrhuje potřebu strategického sladění mezi evropskými a transatlantickými partnery. Vypracovaly výzkumnice Institutu EUROPEUM Zuzana Krulichová a výzkumná spolupracovnice Tereza Novotná.

Stanovisko k Národnímu konventu | Unie a její obranyschopnost
Více info
2. 12. 2024
V uplynulém desetiletí prochází evropské bezpečnostní prostředí významnými
proměnami, od ruské invaze na Ukrajinu a eskalujícího napětí na Blízkém východě
až po rostoucí geopolitické ambice Číny. Evropa je tak nucena rozšířit obrannou
spolupráci a posílit své obranné a bezpečnostní kapacity. Tento vývoj urychluje úsilí členských států EU o rozvoj robustních společných bezpečnostních
a obranných struktur a politik s cílem zajistit EU stabilní postavení v globálním
geopolitickém uspořádání. Píšou výzkumnice Institutu EUROPEUM Zuzana Krulichová a Danielle Piatkiewicz a spolupracovnice Tereza Novotná.

Národní konvent o EU | Doporučení: Reakce na americký zákon o snížení inflace
Více info
10. 5. 2023
Naše výzkumná spolupracovnice Tereza Novotná a seniorní výzkumná pracovnice Kateřina Davidová zpracovaly doporučení vyplývající z diskuze kulatého stolu Národního konventu o EU. Diskuze se konala 28. dubna 2023 a byla na téma "Reakce na americký zákon o snížení inflace".

Národní konvent o EU | Podkladový materiál: Reakce na americký zákon o snížení inflace
Více info
25. 4. 2023
Kateřina Davidová a Tereza Novotná vypracovaly podkladový materiál pro Kulatý stůl Národního konventu o EU s názvem Reakce na americký zákon o snížení inflace. Kulatému stolu jsou předloženy tři hlavní otázky: Jaké dopady může mít IRA na transatlantické vztahy a volný obchod obecně a jakým způsobem by se EU měla snažit tyto vztahy aktivně formovat? Jak může EU zajistit konkurenceschopnost a posílit produktivitu svého průmyslu do budoucna a podpořit rozvoj zelených technologií vyráběných v EU? Jak se změny dotknou přímo ČR a jak by měla ČR v rámci EU postupovat, aby nezůstala v “zeleném závodě” pozadu? Na které konkrétní klimaticky neutrální (net-zero) sektory průmyslu by se měla ČR zaměřit?

Národní konvent o EU: DOPORUČENÍ: Vztahy EU s indopacifickou oblastí z pohledu ČR
Více info
2. 5. 2022
Nejnovější národní konvent o EU proběhl 29. dubna 2022. Přinášíme vám shrnutí základních bodů, které se na konventu probíraly. Doporučení vypracovala Tereza Novotná a Alexandra Visnerova.

Národní konvent o EU: Vztahy EU s indopacifickou oblastí z pohledu ČR
Více info
25. 4. 2022
Tereza Novotná, výzkumná spolupracovnice a Alexandra Visnerova, projektová manažerka, vypracovaly podkladový materiál na téma Vztahy EU s indopacifickou oblastí z pohledu ČR. Odpovídají v něm na tři základní otázky: Jak se nový geopolitický kontext v důsledku války na Ukrajině projeví v indopacifické oblasti, včetně vztahů s Čínou, a jak by měla EU reagovat? S kterými dalšími partnery by měla EU spolupracovat a na které by se měla přednostně zaměřit ČR v rámci svého předsednictví Rady EU? Na které sektory v rámci evropské indo-pacifické strategie by se měla EU nejvíce zaměřit a které by měla ČR preferovat v rámci předsednictví Rady?

DOPORUČENÍ: Národní konvent o EU: Strategická autonomie Evropské unie
Více info
7. 6. 2021
Přinášíme vám shrnutí a doporučení vyplývající z Národního konventu o EU na téma strategické autonomie Evropské unie. Konvent se uskutečnil 22. května v online prostředí a náš institut je jeho odborným garantem.

Národní konvent o EU: Strategická autonomie Evropské unie
Více info
18. 5. 2021
Náš institut je odborným garantem Národního konventu o EU na téma Strategická autonomie Evropské unie, který se uskuteční v pátek 21. května v online formě.

What’s wrong with the EU policy towards North Korea and how to fix it
Více info
10. 3. 2020
Naše výzkumná spolupracovnice Tereza Novotná napsala článek pro Friends of Europe ohledně postoje EU k Severní Koreji.

Donald Trump and Kim Jong-un need the European Union
Více info
6. 6. 2019
Tereza Novotná z Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM spolu se svým spolupracovníkem publikovala článek „Donald Trump and Kim Jong-un need the European Union“ v prestižním akademickém žurnále Bulletin of the Atomic Scientists.

Komentář: Evropské volby
Více info
27. 5. 2019
Odborníci z Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM vám představují své reakce na výsledky voleb do Evropského parlamentu, které se konaly minulý týden.

Of Pandas and Elephants: The EU is Positioning Itself between China and the US after the April 2019 EU-China Summit
Více info
16. 4. 2019
Naše Tereza Novotná komentuje postoj EU po summitu EU a Číny v dubnu 2019.