Menu
HomeHome  ›  

předsednictví

Prohlédněte si všechny články označené štítkem předsednictví a objevte více zajímavých témat!
Vyfiltrujte články:
Celé období Dnes Včera Minulý týden Minulý měsíc

RTVS | Maďarsko se ujímá předsednictví Rady EU

Více info
1. 7. 2024
Členským státům EU od prvního července předsedá Maďarsko. Předsednictví přebírá od Belgie a do konce roku bude určovat evropskou agendu. Maďarské předsednictví tvrdí, že chce hledat skutečná řešení skutečných problémů. Někteří analytici se ale obávají, že do pozadí by se mohla dostat důležitá témata včetně podpory Ukrajiny. Pro RTVS komentuje Martin Vokálek, výkonný ředitel Institutu EUROPEUM.

BLOG | The Use of Article 7 as a Protection Tool for the Rule of Law and European Values

Více info
19. 4. 2024
Vzhledem k tomu, že Maďarsko převezme v červenci 2024 předsednictví v Radě EU, mnozí pochybují o schopnosti Evropské unie prosazovat své hodnoty v členských státech. EU se skutečně chystá předat své předsednictví státu, který je kritizován za své jednání ohrožující právní stát a podléhá postupu stanovenému v článku 7 Smlouvy o Evropské unii (SEU). Píše ve svém blogu Maxime Painot.

ČRo Plus | Belgické předsednictví

Více info
5. 1. 2024
Belgie zahájila předsednictví EU. Pomyslnou štafetu tak převzala od Španělů. Jakým výzvám Belgie v této roli čelí a jakým způsobem plánuje dosáhnout svých cílů? Přibližuje zástupce ředitele Institutu EUROPEUM Viktor Daněk.

EURACTIV | Sánchezova vláda v demisi předsednictví v EU nejspíš zvládne, vsadila totiž na malé ambice

Více info
12. 9. 2023
Češi si moc dobře pamatují, jaké je to předsedat Radě EU bez stabilní vlády. Španělé ale s tímto scénářem tak trochu počítali, jejich předsednictví proto není moc ambiciózní. Některé důležité úkoly nicméně splnit musí. Přečtěte si, co o tom říká Jana Juzová, seniorní výzkumná pracovnice v Institutu EUROPEUM.

ČT24: Očekává se, že švédské předsednictví naváže tematicky na české

Více info
4. 1. 2023
Švédsko se 1.1. 2022 již potřetí ujalo předsednictví Rady EU. Naše výzkumná pracovnice Klára Votavová pro ČT24 okomentovala výzvy švédského předsednictví, jak chce Švédsko pomoc Ukrajině a rovněž shrnula české předsednictví.

iRozhlas: ‚Svěží‘ první měsíc předsednictví. V unii je cítit úleva, že Češi dojednali i problematický bod jako plyn

Více info
2. 8. 2022
iRozhlas.cz ve svém článku o aktuální evropské energetické politice odkazuje na přehled Plyn v číslech - Evropská solidarita s plynem: jak je na tom Česko?, kterou pro EUROPEUM vypracoval náš výzkumný pracovník Michal Hrubý. Michal Hrubý se pro iRozhlas dále podrobněji vyjádřil i k nutnosti budování energetické nezávislosti na Rusku, snižování roční spotřeby a českých zájmech.

Work in Progress: Migrační pakt mezi francouzským a českým předsednictvím

Více info
12. 7. 2022
Královský institut pro mezinárodní vztahy Egmont, Institut pro evropskou politiku EUROPEUM a platforma Think Visegrad vás srdečně zvou na odborný kulatý stůl s názvem: Work in Progress: Migrační pakt mezi francouzským a českým předsednictvím. Diskuse se uskuteční v úterý 12. července od 17:00 do 19:00 v Oranžovém sále paláce Egmont, Place du Petit Sablon, 8, 1000 Brusel.

DW: Česká republika přebírá rotující evropské předsednictví

Více info
1. 7. 2022
Česká republika převzala rotující předsednictví. Přislíbila, že se zaměří především na pomoc Ukrajině a na důsledky války. V krátkém rozhovoru pro DW hovořil Žiga Faktor, vedoucí naší bruselské kanceláře. Žiga Faktor považuje Českou republiku za ideální pro pokus o nalezení konsensu o současné situaci a postoji k Rusku.

iDnes: Bruselem zní čeština. S předsednictvím se tam ukáže i Spejbl a Hurvínek

Více info
1. 7. 2022
Česká republika bude od července v Radě EU zasedat již podruhé. Díky předsednictví a narůstajícímu počtu přijíždějících diplomatů se Bruselem rozléhá čeština více než obvykle, tu a tam tak můžete v ulicích zaslechnout „ahoj“ či „rád tě vidím“, píše ve svém komentáři pro iDNES.cz Žiga Faktor.

ČRo Plus: Agenda českého předsednictví

Více info
1. 7. 2022
Co z českých priorit se může podařit a co bude naopak největší problém? Chybí něco k dosažení konsenzu mezi členskými státy ohledně nákupu plynu? Náš seniorní výzkumný pracovník Vít Havelka byl hostem pořadu Téma dne Českého rozhlasu Plus.

ČRo Plus: Evropská unie připravuje společné nákupy plynu. Summit ale zatím shodu tom, jak snížit ceny, nepřinesl.

Více info
27. 6. 2022
Naše výzkumná pracovnice Zuzana Stuchlíková v pořadu Odpolední Plus komentovala plánovaná jednání na poli evropského summitu, které mají pomoct dalšímu společnému postupu vůči Rusku a evropské energetické samostatnosti. Co bude energetická krize znamenat pro začínající české předsednictví?

E15: Evropští politici Rusko před 13 lety podcenili. Česko čeká obtížnější předsednictví

Více info
24. 6. 2022
Michal Hrubý, náš výzkumný pracovník, se vyjádřil do článku pro zpravodajský server E15 k tématu českého předsednictví v Radě EU, ve kterém řeší otázku plynu z Ruska. Článek také porovnává situaci s rokem 2009, kdy Česká republika předsedala Radě EU poprvé.
chevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram