Talking Europe(um) – podcast o dění v Evropě a EU

Talking Europe(um) je podcast, který komentuje aktuální dění v Evropské unii. Seznam epizod a informace o tom, kde si podcast můžete pustit, najdete v článku.

Seznam epizod

Díl 1. Otevření přístupových jednání s Albánií a Severní Makedonií

 • Zveřejněno: 30. března 2020
 • Host: Jana Juzová, výzkumná pracovnice specializující se na demokratizaci a evropskou integraci zemí západního Balkánu a proces rozšiřování EU

První díl podcastu Talking Europe(um) komentuje současnou situaci procesu rozšiřování Evropské unie a zabývá se především aktuálním otevřením přístupových jednání s Albánií a Severní Makedonií. Dozvíte se, jaká je aktuální politická situace v obou kandidátských zemích, co musely dané státy pro otevření rozhovorů splnit a jaký vliv mělo na proces rozšiřování EU loňské veto francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, po kterém Evropská komise přistoupila ke změně metodologie přístupových jednání. Jaký vliv bude mít tato změna na kandidátské země a můžeme v blízké budoucnosti očekávat rozšiřování Evropské unie na západní Balkán? Na tyto i další otázky odpovídají naši odborníci na dané téma, Jana Juzová a Žiga Faktor.

Díl 2. Reakce Evropské unie na koronavirovou pandemii COVID-19

 • Zveřejněno: 13. dubna 2020
 • Host: Zuzana Stuchlíková, vedoucí bruselské kanceláře Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM

Ve druhém dílu podcastu Talking Europe(um) komentujeme situaci způsobenou koronavirovou pandemií COVID-19 a analyzujeme reakci Evropské unie i přístup jednotlivých členských zemí. Diskuze se zaměří na pravomoci Evropské unie, vnitřní spolupráci v rámci Unie a také na finanční strategie, které by měly přispět ke zmírnění dopadů pandemie. Reagovala Evropská unie na krizi včas? Jak v současné době fungují evropské instituce? Koordinuje EU spolupráci mezi členskými zeměmi? Na tyto a další dotazy budou odpovídat Žiga Faktor a Zuzana Stuchlíková.

Díl 3. Vyjednávání o příštím rozpočtu Evropské unie

 • Zveřejněno: 29. dubna 2020
 • Host: Vít Havelka, výzkumný pracovník, zaměřuje se na institucionální vztahy EU a jejích členských států, EU rozpočet, europeizaci a transformativní roli Evropské unie

Nový díl podcastu Talking Europe(um) se bude věnovat rozpočtu Evropské unie. V rámci diskuze bude vysvětlen koncept víceletého finančního rámce (VFR) a jeho struktury. Dále se pak diskutující zaměří na to, jak probíhají současná jednání mezi členskými státy o podobě VFR od roku 2021. Jak se o víceletém finančním rámci rozhoduje? Co je jeho cílem? Do jakých okruhů je rozdělen? A jak moc změní dlouhodobě připravovaný plán nového víceletého finančního rámce současná koronavirová pandemie? Na tyto a další dotazy Vám odpoví Vít Havelka a Žiga Faktor.

Díl 4. Zelená dohoda pro Evropu

 • Zveřejněno: 11. května 2020
 • Host: Kateřina Davidová, výzkumná pracovnice specializující se na témata spojená s klimatickou změnou a energetikou

V tomto díle Talking Europe(um) budou Kateřina Davidová a Žiga Faktor debatovat o konceptu, který Evropská komise vytvořila v reakci na zhoršující se životní prostředí a na klimatické změny, a tím je takzvaná Zelená dohoda pro Evropu. K jakým cílům se dohoda zavazuje a jaké byly hlavní důvody pro vznik iniciativy? Je Evropská unie schopna vykonávat roli světového lídra v boji proti klimatických změnám? Proč by měla Zelenou dohodu podporovat Česká republika? A jaké následky může mít pandemie COVID-19 na plánovanou dekarbonizaci?

Díl 5. První kroky nové slovenské vlády: důvod k optimismu či obavám?

 • Zveřejněno: 27. května 2020
 • Host: Vladimír Bartovic, ředitel Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM

Nový díl podcastu Talking Europe(um) rozebírá současnou politickou situaci na Slovensku, přibližuje výsledky únorových voleb a následné formování nové vlády v čele s Igorem Matovičem. Jak stabilní bude koalice, která reprezentuje různé názorové proudy? Jaký politický vývoj můžeme na Slovensku očekávat do budoucna? Co budou hlavní cíle a zájmy nové vlády? A jaké následky má negativní volební výsledek na fungování strany SMER-SD, která v posledních osmi letech dominovala slovenské politické scéně?

Díl 6. Jaké jsou možnosti studijních pobytů a stáží?

 • Zveřejněno: 26. června 2020
 • Host: Martin Vokálek, zástupce ředitele Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM

Nový díl podcastu Talking Europe se zabývá možnostmi studijních pobytů a stáží nejen v rámci programů Evropské unie, ale i dalších institucí, např. v rámci Mezinárodního Visegrádského fondu. Co všechno nabízí programy Erasmus+, IVF Mobility a jiné? Jak si vybrat ideální univerzitu na studium v zahraničí? Jak důležité a přínosné jsou zkušenosti z těchto zahraničních pobytů? A jak je to se stážemi v Evropské komisi či Evropském parlamentu? 

Díl 7. A tale of two elections: US elections in review [anglicky]

 • Zveřejněno: 8. září
 • Host: Danielle Piatkiewicz, výzkumná pracovnice se zaměřením na otázky týkající se transatlantické a středo a východoevropské bezpečnosti, NATO a Východního partnerství

The Democratic and Republican National Conventions have just wrapped up and so far have painted two stark and very different pictures of America. One has encompassed diversity, plurality and normalcy, the other one focused divisive issues and painted a distorted and polarized reality.

Our Deputy Director Christian Kvorning Lassen and Research Fellow and resident American, Danielle Piatkiewicz, discussed the differences between the two with regards to key foreign policy and domestic issues, while also having a free-wheeling more philosophical discussion about the state of the US and what the future might hold.

Díl 8. Tanec s medvědem: Udrží Putin u moci svého (ne)přítele Lukašenka?

 • Zveřejněno: 22. září
 • Host: Pavel Havlíček, výzkumný pracovník Asociace pro mezinárodní otázky (AMO)

Bělorusko prochází největšími nepokoji za posledních několik desetiletí. Již přes měsíc jsou ulice měst plné protestujících, kteří zpochybňují výsledky srpnových prezidentských voleb, ve kterých alespoň dle oficiálních výsledků suverénně obhájil post prezidenta Alexandr Lukašenko.

Do jaké míry byly volby zmanipulované? Jak se ke kandidatuře dostala opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská? Jaká byla reakce států Evropské unie, či sousedního Ruska? A mohou protesty ukončit Lukašenkovu 26letou nadvládu nad východoevropskou zemí?

 

Podcast si můžete poslechnout:

Anchor   Apple Podcasts   Google Podcasts   Spotify   RSS

Nebo pustit s videem:

Facebook  

 

A sledujte náš podcast na Instagramu!

 

 
 

 

 

#Podcast #EU #Talking Europe(um) #Evropská unie #západní Balkán #koronavirus #víceletý finanční rámec #klimatická změna #Zelená dohoda #Slovensko #Stáž #Stáže

Martin Vokálek
Zástupce ředitele

Expertíza: Ekonomická problematika, Evropská bezpečnost a NATO, válečné zločiny a mezinárodní právní problematika.

Zuzana Stuchlíková
Výzkumná spolupracovnice

Expertíza: Střední Evropa, instituce EU

Danielle Piatkiewicz
Výzkumná pracovnice

Expertiza: Transatlantická bezpečnost a vztahy ve střední a východní Evropě, NATO a Východní partnerství.

Christian Kvorning Lassen
Zástupce ředitele

Expertíza: Migrace/evropská migrační krize, zahraniční politika EU, mezinárodní právo týkající se humanitárních intervencí, skandinávská politika, populismus

Jana Juzová
Výzkumná pracovnice

Expertíza: regionalismus, Visegrádská spolupráce, demokratizace a evropská integraci zemí západního Balkánu, proces rozšiřování EU

Vít Havelka
Výzkumný pracovník

Expertíza: Institucionální vztahy EU se členskými státy, europeizace, transformativní role Evropské unie

Žiga Faktor
Vedoucí bruselské kanceláře
Kateřina Davidová
Výzkumná pracovnice

Expertíza: Energetická a klimatická politika EU, ochrana životního prostředí

Expertíza: Institucionální problémy EU, Ekonomicke a Měnové Unie, Euro a Evropský rozpočet, Brexit, zahraniční politika EU, rozšíření EU na Západní Balkán, Slovenská zahraniční a domácí politika a ekonomické problematiky