České zájmy v EU: Dánsko patří k zemím, které v EU očkují nejrychleji. Jaký je podle Vás hlavní rozdíl mezi Dánskem a Českem?

Nejcennější komoditou v Dánsku je důvěra, a to jak ve veřejné činitele, politiky či experty, tak i mezi lidmi a v politický systém jako takový. Lidé ze všech společenských vrstev se snaží tuto nepsanou společenskou smlouvu udržet a vzájemnou důvěru si zachovat. Píše zástupce ředitele Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM Christian Kvorning Lassen pro České zájmy v EU.

Politici jsou pod tlakem dlouhodobého plánování a jakékoliv selhání jim voliči netolerují. Především na případy korupce jsou lidé u nás velmi citliví (Dánsko je nyní na prvním místě v CPI žebříčku Transparency International).

V Česku je naopak důvěra velmi raritní komodita a korupce je všudypřítomná. Společnost je také na mentální úrovni výrazně méně soudržná. Politici se nesnaží zemi skutečně řídit a spoléhají se výrazně více ve svém rozhodování na průzkumy veřejného mínění, místo dlouhodobého politického plánování. Stačí si vzpomenout na naprosto katastrofální rozhodnutí zrušit jakékoliv restrikce v létě minulého roku.

Celý článek naleznete zde

#Dánsko #vakcína #Česká republika

Christian Kvorning Lassen
Zástupce ředitele & vedoucí výzkumu

Expertiza: Migrace/evropská migrační krize, zahraniční politika EU, mezinárodní právo týkající se humanitárních intervencí, skandinávská politika, populismus

Vít Havelka
Seniorní výzkumný pracovník

Expertiza: Institucionální vztahy EU se členskými státy, europeizace, transformativní role Evropské unie

Související článkyInstitut pro evropskou politiku EUROPEUM
Staroměstské náměstí 4/1
Praha 1 - Staré Město
110 00

tel.: +420 212 246 552
email: europeum@europeum.org
https://www.europeum.org