Menu
HomeHome  ›  Články autora:Filip Křenek

Filip Křenek

Projektový koordinátor a analytik
Avatar photo

Filip Křenek

Projektový koordinátor a analytik

Filip Křenek působí v Green Europe týmu Institutu EUROPEUM od května 2024 jako analytik v oblastech evropské ekonomiky, hospodářské soutěže, konkurenceschopnosti a klimatu. Věnuje se také ekonomické bezpečnosti EU v oblasti dodavatelských řetězců, zdrojů kritických surovin či prověřování zahraničních investic. Zkušenosti v oblasti evropských záležitostí získal během svého působení v Bruselu, kde pracoval od roku 2018 v Evropské komisi na Generálních ředitelstvích pro hospodářskou soutěž, mezinárodní obchod a regionální rozvoj.

V roce 2023 absolvoval James S. Denton fellowship pod think tankem CEPA (Centre for European Policy Analysis) ve Washingtonu DC se zaměřením na rozvoj vztahů v oblasti bezpečnosti mezi USA a zeměmi střední a východní Evropy.

Vystudoval hospodářskou politiku a mediální studia a žurnalistiku na Masarykově univerzitě a během studií krátce působil v České televizi jako reportér.

Nízkoemisní materiály pro český automobilový průmysl

Více info
2. 12. 2025
Projekt Nízkoemisní materiály pro český automotive je v pořadí pátým projektem EUROPEUM zaměřeným na dekarbonizaci českého automobilového průmyslu. Cílem projektu pro rok 2024/2025 je zlepšit porozumění materiálovým tokům a regulatorním překážkám v automobilovém sektoru; přenést do českého prostředí osvědčené postupy z mezinárodního kontextu; a identifikovat klíčové oblasti českých a evropských politik, které je třeba zlepšit, aby automobilový průmysl dokázal čelit výzvám dekarbonizace a zachování své konkurenceschopnosti.

Green Broadcast

Více info
31. 8. 2025
Projekt Green Broadcast byl zahájen 1. ledna 2025 a bude probíhat do 31. srpna 2025.

Policy Paper | Česko a priority příštího víceletého finančního rámce 2028–2034

Více info
23. 7. 2025
Dne 16. července 2025 představila Evropská komise svůj návrh na příští viaceroční finanční rámec (MFF) pro období 2028–2034. Tím byl zahájen proces, který pravděpodobně povede k dlouhému vyjednávání mezi institucemi EU a může trvat až do konce roku 2027. Policy paper analyzuje diskuse, které předcházely zveřejnění návrhu, zdůrazňuje klíčové prvky očekávané v nadcházejícím MFF a zachycuje kompromisy, kterým budou muset tvůrci politik čelit během vyjednávání. Zároveň analýza nabízí konkrétní doporučení pro české i evropské politiky s ohledem na specifický kontext České republiky i širší evropské souvislosti.

STVR | Návrh rozpočtu Evropské unie

Více info
16. 7. 2025
Evropská komise navrhla nový rozpočet, který má zajistit efektivnější využívání unijních fondů. Situaci okomentoval pro STVR Filip Křenek, analytik Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM.

TV Nova | Hlasování ukázalo, že většina za Komisí stále existuje

Více info
11. 7. 2025
Evropská komise čelila hlasování o nedůvěře poté, co prezidentka Ursula von der Leyenová odmítla zveřejnit textové zprávy se šéfem Pfizeru z doby pandemie. Návrh na odvolání, iniciovaný zejména pravicovými europoslanci, nakonec neprošel, což ale upozornilo na slabší podporu komise na pravém křídle parlamentu. Situaci pro TV Nova komentoval analytik Institutu EUROPEUM Filip Křenek.

ČT | Hlasování o nedůvěře von der Leyenové a její EK

Více info
10. 7. 2025
Hlasování o nedůvěře Ursule von der Leyenové a její Evropské komisi komentoval pro ČT Studio 6 analytik Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM Filip Křenek.

Euractiv | Dekarbo brief: Tři lekce z pátečního výpadku

Více info
8. 7. 2025
Evropská unie představila nový rámec státní podpory s názvem Clean Industry State Aid Framework (CISAF), jehož cílem je podpořit investice do čistých technologií a urychlit dekarbonizaci evropského průmyslu. Podrobnosti o novém rámci CISAF přiblížil pro portál Euractiv analytik Institutu EUROPEUM Filip Křenek.

Deník Referendum | Hranice 1,5 stupně Celsia padla. Teď je čas proměnit krizi v příležitost

Více info
7. 7. 2025
Česká republika patří k zemím nejlépe připraveným na zelenou transformaci, ačkoli v uplatnění čistých technologií sama pokulhává. Pro Deník Referendum okomentoval analytik Institutu EUROPEUM Filip Křenek.

Balkan Insight | Středoevropští lídři zaskočeni vysokými americkými cly na automobilový průmysl

Více info
17. 6. 2025
S blížícím se termínem 9. července se EU snaží na poslední chvíli dojednat obchodní dohodu se Spojenými státy. Reakce ze zemí, které by měly být postiženy nejvíce – Slovenska, Maďarska a Česka – však zůstávají tlumené, rozpačité a často nepřínosné. Pro portál Balkan Insights okomentoval Filip Křenek, analytik z Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM.

Ekonomický deník | Evropská komise rozšířila seznam zakázaných aerolinek. Přibyly Tanzanie a Surinam

Více info
8. 6. 2025
Evropská komise rozšířila seznam leteckých dopravců, kteří mají zákaz provozu v zemích Evropské unie. Nově na něj zařadila všechny aerolinky certifikované v Tanzanii a Surinamu kvůli vážným a systémovým nedostatkům v tamním leteckém dohledu. Ačkoli se opatření přímo netýká České republiky, může ovlivnit některé české cestující – hrozí zrušené nebo přesměrované lety. Pro Ekonomický deník komentoval analytik Institutu EUROPEUM Filip Křenek.

Brožura | Zelená transformace jako ekonomická příležitost

Více info
3. 6. 2025
Změna klimatu již dávno není abstraktní hrozbou v budoucnu, ale realitou, která má už dnes konkrétní dopady na naše životy i ekonomiku. Rostoucí náklady změny klimatu až šestinásobně převyšují náklady na její zmírnění. A Česku se investice do zelené transformace může vrátit až 3,6krát, nejvíce ve veřejném rozpočtu a v energetice. ČR má navíc k dispozici historicky největší objem evropských peněz na podporu transformace, zhruba 1 bilion Kč. To poskytuje výjimečnou příležitost, jak posílit ekonomiku, zvýšit její odolnost a modernizovat ji směrem k vyšší přidané hodnotě.

Taiwan Insight | Spolupráce zemí V4 a Tchaj-wanu v oblasti průmyslu jako strategická reakce na měnící se globální uspořádání

Více info
28. 5. 2025
Evropská unie se ocitá v situaci nových závislostí – na americkém LNG a čínských čistých technologiích. Země Visegrádské čtyřky (V4) přitom vynikají jako silně vystavené těmto tlakům, ale zároveň mají dobré předpoklady využít příležitosti, které přináší probíhající zelená transformace. Tchaj-wan zároveň prochází vlastní energetickou proměnou a snaží se udržet technologický náskok uprostřed rostoucího geopolitického napětí a měnících se dodavatelských řetězců – což otevírá dveře potenciální spolupráci mezi V4 a Tchaj-wanem. Článek pro Taiwan Insight napsal Filip Křenek, analytik Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM.
1 2 3 8
chevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram