Menu
HomeHome  ›  Články autora:Filip Křenek

Filip Křenek

Projektový koordinátor a analytik
Avatar photo

Filip Křenek

Projektový koordinátor a analytik

Filip Křenek působí v Green Europe týmu Institutu EUROPEUM od května 2024 jako analytik v oblastech evropské ekonomiky, hospodářské soutěže, konkurenceschopnosti a klimatu. Věnuje se také ekonomické bezpečnosti EU v oblasti dodavatelských řetězců, zdrojů kritických surovin či prověřování zahraničních investic. Zkušenosti v oblasti evropských záležitostí získal během svého působení v Bruselu, kde pracoval od roku 2018 v Evropské komisi na Generálních ředitelstvích pro hospodářskou soutěž, mezinárodní obchod a regionální rozvoj.

V roce 2023 absolvoval James S. Denton fellowship pod think tankem CEPA (Centre for European Policy Analysis) ve Washingtonu DC se zaměřením na rozvoj vztahů v oblasti bezpečnosti mezi USA a zeměmi střední a východní Evropy.

Vystudoval hospodářskou politiku a mediální studia a žurnalistiku na Masarykově univerzitě a během studií krátce působil v České televizi jako reportér.

Ekonomický deník | Bez pojištění do Evropy nesmí. EU zpřísňuje pravidla pro lodní dopravu

Více info
28. 4. 2025
Evropská komise zpřísňuje pravidla pro lodní dopravu – nově budou muset být všechna plavidla v evropských vodách pojištěná a sdílet o tom informace. Opatření komentuje pro Ekonomický deník analytik Institutu EUROPEUM Filip Křenek.

iRozhlas | EU chce urychlit obchodní dohody. Smlouva s Latinskou Amerikou může Česku ušetřit miliardy

Více info
25. 4. 2025
Nejistota kolem amerických cel zvyšuje tlak na Evropskou unii, aby urychlila uzavření dlouho rozjednaných obchodních dohod. Nejblíže k dokončení má smlouva s jihoamerickým uskupením Mercosur, která by mohla firmám z Česka podle odhadů ušetřit až 2,2 miliardy korun ročně. Přestože je dohoda de facto připravená, její schválení blokují některé členské státy v čele s Francií. Pro iRozhlas komentoval analytik Institutu EUROPEUM Filip Křenek.

Seznam Zprávy | Brusel doufá, že se Meloniová stane Trumpovou „našeptávačkou“

Více info
17. 4. 2025
Giorgia Meloniová míří do Bílého domu. Přestože se unijní lídři dlouho obávali, že italská premiérka, která má blízko k Donaldu Trumpovi, poruší evropskou jednotu, nyní ji vidí jako hlavní spojku s Bílým domem. Cestu do Washingtonu hodnotil odborník na unijní otázky v oblasti ekonomiky a hospodářské soutěže Filip Křenek z Institutu EUROPEUM.

Ekonomický deník | EU sjednocuje sdílení dat o veřejných dobíjecích stanicích

Více info
13. 4. 2025
Na hlavních dopravních tazích po celé Evropě budou veřejné dobíjecí a čerpací stanice povinně sdílet informace o své poloze a dostupnosti jednotným a automatizovaným způsobem. Nová pravidla, která mají zjednodušit přístup k těmto údajům pro uživatele i provozovatele, schválila Evropská komise začátkem dubna. Pro Ekonomický deník komentoval analytik Institutu Europeum Filip Křenek.

TN.CZ | Cla nejsou pro Trumpa politicky výhodná. Zřejmě o nich bude ještě jednat, říká expert

Více info
10. 4. 2025
Evropská komise navrhuje odvetná cla vůči USA ve výši 25 procent. Dle agentury Reuters by se měla týkat například ořechů, sójových bobů, uzenin nebo diamantů. Téma rozebral analytik Institutu EUROPEUM Filip Křenek.

ČRo Plus | Evropská unie hledá společnou cestu, jak odpovědět na cla z USA

Více info
7. 4. 2025
Evropská unie dává najevo ochotu jednat se Spojenými státy o otázce cel, zároveň si však připravuje i vlastní obranné scénáře. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že EU v reakci na případná americká cla plánuje posílit jednotný trh. V Lucemburku se sešli ministři členských států. Pro Český rozhlas Plus komentoval analytik Institutu EUROPEUM Filip Křenek.

Střepiny | Obchodní válka rozpoutaná Donaldem Trumpem

Více info
6. 4. 2025
Bílý dům uvalil cla na své obchodní partnery ve snaze obnovit suverenitu USA. Pro pořad Střepiny komentuje analytiku Institutu EUROPEUM Filip Křenek.

iROZHLAS | EU zvažuje v reakci na Trumpova cla ekonomickou ‚bazuku‘. Americké firmy může stát miliardy

Více info
3. 4. 2025
Dva roky staré a zatím nikdy nepoužité. Takzvaný nástroj o ochraně před hospodářským nátlakem je jednou z možností, po které může Evropská unie sáhnout v reakci na cla, která vyhlásil americký prezident Donald Trump. Krajní možností by bylo částečné odstřižení amerických bank od evropských veřejných zakázek. Jde o projekty v objemu až dvou bilionů eur ročně (asi 50 bilionů korun). Pro iROZHLAS komentuje analytik Institutu EUROPEUM Filip Křenek.

CNN Prima News | O emisních povolenkách na dopravu a bydlení se stále jedná

Více info
30. 3. 2025
Emisní povolenky na dopravu a bydlení mají začít platit od roku 2027. Premiér Petr Fiala chce účinnost směrnice posunout alespoň o jeden rok. Naopak hnutí ANO ji hodlá úplně zrušit, pokud se dostane k moci. Když ale Česko evropskou směrnici nepřijme, hrozí mu finanční postih. Situaci komentoval pro CNN Prima News analytik Institutu EUROPEUM Filip Křenek.

CNN Prima News | Cla na auta z Evropy? Česka se zatím dotknou jen okrajově

Více info
27. 3. 2025
Evropské automobilky investují v USA už desítky let, a zavedení cel proto považují za ránu pod pás. Rozhodnutí Donalda Trumpa uvalit 25% cla na automobily vyrobené mimo USA kritizuje i evropská asociace autoprůmyslu ACEA. Nové opatření podle výrobců nepřímo dopadne i na českou Škodovku a její dodavatele. Jak velký zásah to skutečně bude, záleží na konkrétním seznamu výrobků, na které se cla budou vztahovat — ten zatím znám není. Ministerstvo průmyslu a obchodu nicméně uklidňuje, že dopady na Česko by měly být spíše mírné. Pro CNN Prima News situaci komentoval analytik Institutu EUROPEUM Filip Křenek.

STVR | Summit EU: O obraně i konkurenceschopnosti

Více info
20. 3. 2025
V Bruselu jednali představitelé členských zemí o nespočtu otázkách. Jedním z nich je pokračování další vojenské pomoci Ukrajině. Společné prohlášení o pokračování pomoci podpořilo dvacet šest členských států, proti bylo Maďarsko. Jakou váhu má toto prohlášení, pokud není jednomyslné? Pro STVR komentoval analytik Institutu EUROPEUM Filip Křenek.

Obnovitelně.cz | Zbrojit, nebo krotit emise? Výdaje na obranu se s dekarbonizací nevylučují

Více info
13. 3. 2025
Snižování emisí skleníkových plynů je od evropské bezpečnosti neoddělitelné. Závislost na importu fosilních paliv totiž staví Evropu do složité role i z vojenského hlediska. Pro Obnovitelně.cz komentoval projektový koordinátor a analytik Institutu EUROPEUM Filip Křenek.
1 2 3 5
chevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram