ČRo: Juncker's visit of Czech Republic

Our director Vladimir Bartovic commented in an interview for Rozhlas.cz the visit of European Commission President Jean-Claude Juncker in Prague and his message to the Czech Republic.

Těch hlavních vzkazů bylo několik a tohle bylo jedním z nich, ale ten jeho projev, ikdyž byl poměrně krátký měl pár zásadních myšlenek. Jednou z nich byla, že vícerychlostní Evropa je realitou a musíme si na to zvyknout a nejedná se o katastrofu. Další třeba to, že mladí lidé mají budoucnost Evropy ve svých rukou a neměli by si ji nechat vzít. 

 Pro Česko znamená vícerychlostní Evropa nutnost rozhodnout se, jestli se v budoucnosti zůčastní hlubší integrace, nebo zůstane stát bokem. Prozatím tyto situace nenastávaly často, ale už v minulosti nastaly. Česká republika se v polovině případů rozhodla zapojit a v polovině ne, ale do budoucnosti předpokládá, že se stane tou normou vícerychlostní Evropa, takže tyto situace budou nastávat častěji. 

 Určitě ne. On není naivní, Juncker je politik co se v tom pohybuje několik desetiletí, takže ví, že ted' v období několika měsíců před volbami, nemá smysl dělat nějaký výrazný nátlak na českou vládu, aby toto rozhodnutí změnila. Evropská komise si stále uvědomuje, že ČR ve srovnání s některými členskými zeměmi EU alespoň doposud k těm kvótám přistupovala s určitým respektem, ikdyž nesouhlasila, tak je alespoň do určité míry respektovala.

You can listen to the whole interview (In Czech) in time [36:46-38:07] here.

#Jean-Claude Juncker #European Commission #Quotas

Expertise: EU institutional issues, Economic and Monetary Union, € and European budget, Brexit, EU foreign policy, EU enlargement with the focus on Western Balkans, Slovak foreign and domestic policy and economic issues

Related articles