Menu
HomeHome  ›  

Ukrajina

Prohlédněte si všechny články označené štítkem ukrajina a objevte více zajímavých témat!
Vyfiltrujte články:
Celé období Dnes Včera Minulý týden Minulý měsíc

Report | Diskuze o Ukrajině v mainstreamových médiích zemí V4

Více info
30. 11. 2024
Od ruské invaze na Ukrajinu se mediální informování o této zemi výrazně zvýšilo. Interpretace a komentování událostí, jejich řazení do zpráv a utváření diskuse o vyhlídkách budoucnosti Ukrajiny ve vztahu k evropské integraci se tak stalo důležitou součástí odpovědnosti většiny mainstreamových médií. S tím, jak se válka protahuje, se však povědomí občanů V4 o konfliktu liší. Na některá témata se v různých obdobích kladl větší důraz než na jiná, což způsobuje, že kvalita zpravodajství je často neúplná nebo nepřesvědčivá. Některé země kladou důraz na autonomii zpravodajství, což následně umožňuje široké a hloubkové informování, zatímco existují režimy, které informace zužují a využívají téma války k produkci příběhů pro domácí účely. Ve finální zprávě k projektu Institutu EUROPEUM píše Oszkár Roginer-Hofmeister spolu s dalšími.

Euractiv.cz | Česko na maďarské dezinformační cestě? O status nejodolnější země mezi státy V4 může přijít, varuje výzkum

Více info
29. 11. 2024
Česku hrozí, že by mohlo následovat maďarskou cestu v přijímání dezinformací, zejména o válce na Ukrajině. Zatímco čeští občané většinou chápou Rusko jako jasného agresora, výzkum varuje před změnou narativu. Blížící se volby a možnost návratu Andreje Babiše k moci by mohly ovlivnit směřování české politiky a vnímání mezinárodních témat. Pro Euractiv.cz komentoval Oszkár Roginer-Hofmeister, analytik Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM.

Report | Euroatlantická budoucnost Ukrajiny a východní Evropy: pohledy ze zemí Visegrádské skupiny

Více info
25. 11. 2024
Dvoudílná série online workshopů se zaměřila na politiku otevřených dveří NATO a možnosti budoucího rozšíření na východ, přičemž nabídla detailní pohled na vývoj dynamiky aliance. Během osmi diskuzí odborníci, studenti a odborníci probírali šance Ukrajiny na členství v NATO, výzvy spojené s demokratickými reformami, hraničními spory a regionální perspektivy uvnitř aliance. Workshopy se také věnovaly roli NATO ve vesmírných a kybernetických operacích, geopolitickým výzvám a vlivu vnitřní dynamiky členských států na rozšiřování aliance, především se zaměřením na perspektivy zemí V4.

CNN Prima News | Všichni kandidáti na eurokomisaře prošli

Více info
21. 11. 2024
Poslanci Evropského parlamentu odsouhlasili všechny kandidáty na členy Evropské komise. Patová situace, kdy měly jednotlivé frakce k některým kandidátům výhrady, trvala více než týden. Nové složení Evropské komise tedy může být schváleno příští týden ve středu. Komise by tak mohla začít pracovat už od 1. prosince. Pro CNN Prima News komentoval výkonný ředitel Institutu EUROPEUM Martin Vokálek.

Seznam Zprávy | Nasaďme síly přímo na Ukrajině, vyzývá Bushův muž z Pentagonu

Více info
20. 11. 2024
V polovině listopadu se v Praze konala dvoudenní konference Transatlantic Policy Forum, kterou pořádal Institut pro evropskou politiku EUROPEUM za podpory Velvyslanectví USA v Praze. Odborníci na konferenci diskutovali o klíčových tématech, jako je poválečná obnova Ukrajiny, transatlantické vztahy a dopad výsledku prezidentských voleb v USA na vztahy s EU. Pozvání na konferenci přijal a pro Seznam Zprávy komentoval Ian Brzezinski, americký expert na mezinárodní vztahy a vojenské záležitosti a bývalý náměstek ministra obrany pro Evropu a NATO ve vládě George W. Bushe.

ČT24 | Kaja Kallas se chystá převzít diplomacii EU

Více info
12. 11. 2024
V závěru listopadu bude Evropský parlament hlasovat o nové Evropské komisi pod vedením Ursuly von der Leyen. Dnes se poslancům na oficiálním slyšení představila i uchazečka o post Vysoké představitelky pro zahraniční politiku Kaja Kallas. Bývalá estonská premiérka se přihlásila k důrazné podpoře Ukrajiny. Zároveň však zůstává otázkou, jak zajistit, aby Čína vojensky nespolupracovala s Ruskem. Pro Horizont ČT24 komentoval zástupce ředitele Institutu EUROPEUM Viktor Daněk.

ÚMV | Evropské strategické zájmy v Indo-Pacifiku

Více info
11. 11. 2024
Přestože pozornost Evropy v posledních letech zcela pohltila ruská agrese na Ukrajině, pro řadu států, Česko nevyjímaje, je stále zajímavější možnost diverzifikovat své obchodní příležitosti i mimo transatlantický prostor. Zeptali jsme se proto expertů a expertek z oblasti diplomacie, výzkumu i obchodu na možné nástrahy spolupráce EU a ASEAN, na bezpečnostní výzvy či na to, v čem tkví úspěch české diplomacie na Dálném východě. Pro Ústav mezinárodních vztahů odpovídala Zuzana Krulichová, výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM.

Sestry.eu | Kimovi vojáci proti Ukrajině: může zapojení KLDR ovlivnit průběh války?

Více info
23. 10. 2024
Severní Korea vstoupila do války proti Ukrajině na straně Ruska. Kyjev očekává od svých partnerů odpovídající reakci. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského existují důkazy o tom, že ze Severní Koreje do Ruska míří nejen dělníci, ale také vojenský personál. Situaci pro sestry.eu komentovala výzkumná spolupracovnice Institutu EUROPEUM Tereza Novotná.

CNN Prima News | Na plenární schůzi ve Štrasburku se bude rozhodovat o rozpočtu a půjčce Ukrajině

Více info
22. 10. 2024
Europoslanci ve Štrasburku se chystají hlasovat o půjčce Ukrajině v objemu až 900 miliard korun. Ta by měla být krytá výnosy ze zmrazeného ruského majetku. Zabývat se budou také unijním návrhem rozpočtu na příští rok, nebo děním v Libanonu. Pro CNN Prima News komentoval výkonný ředitel Institutu EUROPEUM, Martin Vokálek.

ČRo Plus | Slovensko a Maďarsko čelí problémům s dodávkami ropy a podávají stížnost na Ukrajinu k Evropské komisi

Více info
24. 7. 2024
Ruská ropa od společnosti Lukoil stále neproudí přes území Ukrajiny na Slovensko a do Maďarska. Ukrajina v červnu jednostranně rozhodla o zákazu tranzitu ropy od Lukoilu, protože tuto firmu zařadila na svůj sankční seznam. Slovensko a Maďarsko se obrátily na Evropskou komisi, aby pomohla tento problém vyřešit. Co může EU v této situaci udělat? Jakou roli může hrát asociační dohoda s Ukrajinou při řešení tohoto sporu? Komentuje Viktor Daněk, zástupce ředitele Institutu EUROPEUM.

STVR | Ustavující schůze Evropského parlamentu

Více info
17. 7. 2024
Europoslanci pokračují v zařazování se do různých výborů Evropského parlamentu, obeznamují se s agendou, která jim byla přiřazena, ale začínají už i pracovat. Na ustavující schůzi proběhla první diskuze o novém legislativním návrhu o Ukrajině, ve které europoslanci zemi vyjádřili pokračující podporu. Pro slovenskou STVR komentoval zástupce ředitele Institutu EUROPEUM Viktor Daněk.

Policy paper | Řízení úpadku impéria: nová politika EU vůči Rusku

Více info
16. 7. 2024
Ruská invaze na Ukrajinu v únoru 2022 v plném rozsahu zamíchala mezinárodním řádem po skončení studené války, postaveném na vzájemné závislosti a spolupráci mezi Východem a Západem. Evropská unie, která se po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 snažila navázat s Ruskem strategické vztahy, se nyní musí přizpůsobit geopolitické realitě ruského neo-revizionismu. Hugo Blewett-Mundy, výzkumný spolupracovník Institutu EUROPEUM, popisuje v práci čtyři oblasti, v nichž by se mohla politika EU vůči Rusku vyvíjet, aby lépe čelila této vznikající bezpečnostní situaci v Evropě.
chevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram