Podpora svobody médií v Srbsku s ohledem na přístupový proces do EU
S radostí oznamujeme začátek realizace projektu zaměřeného na podporu nezávislých srbských novinářů, reportujících o procesu integrace Srbska do EU a zejména o překážkách v oblastech demokratického vládnutí, vlády práva a základních práv a svobod, včetně svobody médií. Projekt byl podpořen Programem transformační spolupráce Ministerstva zahraničních věcí České republiky a je realizován společně se srbským Centre for Contemporary Politics.
Cílem projektu je podpora nezávislých novinářů reportujících o integračním procesu Srbska do EU se zaměřením na jeho aktuální nejzávažnější překážky, kterými jsou stav demokracie, lidská práva včetně práv menšin a vláda práva. Tyto zásady představují jádro rozvoje demokracie, a tudíž nezbytnou součástí politické a sociální transformace země. Projekt reaguje na zhoršující se svobodu médií v Srbsku a zvyšující se omezení a ohrožení pro nezávislé novináře působící v Srbsku. Realizace projektu povede k posílení kapacit nezávislých novinářů v reportování o přístupovém procesu a jeho hlavních překážkách, kterými jsou v současnosti nedostatky v demokratickém vládnutí a ochraně základních práv a svobod. Projekt povede také k předání české zkušenosti s komunikací otázek souvisejících s EU vůči širší veřejnosti informativním a atraktivním způsobem. Druhým cílem projektu je zvýšit povědomí a přístup k objektivním informacím o přístupovém procesu Srbska a problémech, které proces aktuálně brzdí, včetně kritické situace nezávislých médií v Srbsku. Projekt navazuje na již úspěšně realizovaný jednoletý projekt podpořený ze stejného programu a rozšiřuje jeho zaměření a aktivity. Realizace projektu dále přispěje k diskuzi o prioritách české zahraniční politiky a předsednictví ČR v Radě EU na podzim 2022, v nichž má rozšiřování EU a podpora transformace regionu již tradičně své významné místo.
Aktivity realizované v rámci projektu:
Publikace článků na European Western Balkans a ve spolupracujících médiích (leden 2021–prosinec 2022)
Březen 2021
Filip Lukić: Inter-party dialogue is a test for Serbia’s democratic development within the EU accession process | Međustranački dijalog je test za demokratski razvoj Srbije u procesu pristupanja EU (angličtina, srbština)
Květen 2021
Stefan Marković: Will the European Parliament help solve the biggest corruption scandals in Serbia? l Hoće li Evropski parlament uticati na rešavanje najvećih afera u Srbiji? (angličtina, srbština)
Marija Stojanović: Regulatory Authority for Electronic Media: The key for media freedom and Inter-Party Dialogue in Serbia I REM kao ključ slobode medija i međustranačkog dijaloga (angličtina, srbština)
Září 2021
Divna Prusac: Processing war crimes important for Serbia’s EU accession | Odnos prema ratnim zločinima važan za pristupanje Srbije Evropskoj uniji (angličtina, srbština)
Říjen 2021
Mateja Agatonović: Public procurement and interstate agreements: How is the money of Serbian citizens spent? | Javne nabavke i međudržavni sporazumi: Kako se troši novac građana Srbije? (angličtina, srbština)
Prosinec 2021
Mihailo Gajić, “Some progress” in Serbian economy, but several questions remain (angličtina, srbština)
Milena Ilić Mirković, Serbia as an ecological blind spot of Europe, what is needed for harmonization with the EU? (angličtina, srbština)
Aleksandra Popović, Opening of the “green” Cluster – Proof of progress or an undeserved award for Serbia? (angličtina, srbština)
Filip Švarm, European Commission Report on media freedom in Serbia: Progress detected through a microscope (angličtina, srbština)
Sanja Petrov, Delay in the adoption of the Law on Same-Sex Unions in Serbia a consequence of lack of political will (angličtina, srbština)
Září 2022
Aleksandra Popović, Slim chances for Serbia’s progress towards the EU by year’s end, relationship with Russia the biggest problem (angličtina, srbština)
Listopad 2022
Vojislav Milovančević, Kosovo and sanctions not the only obstacles: Lack of rule of law paralyzes Serbia on its EU path (angličtina, srbština)
Mateja Agatonović, How much money Serbia receives from the EU an how much it risks to lose? (angličtina, srbština)
Prosinec 2022
Darija Stjepić, Serbia’s Media strategy: Path towards media freedom or a front for the EU? (angličtina, srbština)
Jovana Tomić, Serbia still without an Anti-corruption Strategy: Technical issue or proof of lack of political will? (angličtina, srbština)
Milena Ilić Mirković, Bad results after opening Cluster 4: Environment in Serbia awaits abandonment of coal and staff increase (angličtina, srbština)
Jelena Jorgačević Kisić, Decision on the 5th national television frequency in Serbia: Capture of REM as a mirror of captured society (angličtina, srbština)
Katarina Sremčević, Judicial reforms after the change of the Serbian Constitution: Potential for both reduction and institutionalization of political influence on the judiciary (angličtina, srbština)
Sanja Petrov, Will participation in the Census improve the position of the Albanian minority in Serbia? (angličtina, srbština)
Radvan Balać, Withdrawal of the Draft Law on Internal Affairs in Serbia: The Prime Minister’s Gambit (angličtina, srbština)
Online setkání koordinátorů a manažerů projektu z ČR a Srbska (leden–únor 2021)
Online workshop určený novinářům a expertům zabývajícím se přístupovým procesem a souvisejícími otázkami kvality demokracie, vlády práva a lidských práv včetně práv menšin (březen–květen 2021)
Vypracování příručky pro srbské novináře a zástupce občanské společnosti (červen–září 2021)
HANDBOOK: Handbook pro podávání zpráv o přistoupení k EU: české lekce pro Srbsko (angličtina, srbština)
Představení příručky na uzavřené diskuzi (září–říjen 2021)
Kulatý stůl v Praze/online zaměřený na svobodu médií v Srbsku a na Balkáně a její význam pro demokratickou společnost a evropskou integraci (listopad–prosinec 2021)