Po třech úspěšných projektech zaměřených na dekarbonizaci českého automobilového průmyslu rozšiřuje tým Green Europe EUROPEUM ve spolupráci s Institutem cirkulární ekonomiky (INCIEN) své zaměření na problematiku cirkulární ekonomiky. Tento projekt se zaměří na optimalizaci životního cyklu a konce životnosti materiálů používaných ve vozidlech a bateriích. Spolupráce bude rozdělena do dvou výzkumných oblastí.
Report z kulatého stolu uspořádaného v rámci projektu si můžete přečíst zde a zde.
EUROPEUM se zaměří na životní cyklus baterií pro elektromobily a nakládání s bateriemi s ukončení životnosti a na požadavky zavedené nařízením o bateriích a odpadních bateriích a Aktem o kritických surovinách, podle něhož by recyklační kapacita EU pro strategické suroviny měla být dostatečná k pokrytí aspoň 25 % spotřeby těchto materiálů v EU do roku 2030.
INCIEN se zaměří na hlavní konstrukční materiály používané v automobilech (ocel, hliník, plasty) a na požadavky stanovené v návrhu nového nařízení o vozidlech s ukončenou životností, který Evropská komise předložila v červenci 2023 a jehož cílem je posílit ochranu životního prostředí, dekarbonizovat výrobu a maximalizovat využití a cirkularitu těchto materiálů v automobilovém hodnotovém řetězci. Informace o spolupracovnících projektu z INCIENu najdete zde - Benjamin Hague a Tadeáš Rulík.
Cíle projektu:
Aktivity projektu:
Projekt je podporován European Climate Foundation a potrvá do listopadu 2024.
_____________________________________________________________________________________
* dříve "Nakládání s vozidly s ukončenou životností v automobilovém průmyslu a příležitosti pro Česko"
#dekarbonizace #projekt #INCIEN
Expertíza: Energetická a klimatická politika EU, ochrana životního prostředí