K přechodu na čistou energii je nezbytný dostatek kritických surovin a materiálů, které tuto transformaci umožní. Do budoucna se dá očekávat, že spotřeba těchto zdrojů výrazně poroste. Jak se do budoucna bude vyvíjet snaha o dekarbonizaci EU? Toto téma rozebíral náš výzkumný pracovník Michal Hrubý v pořadu Studio Leonardo Českého rozhlasu Plus. Podle Hrubého není problémem nedostatek zdrojů, nýbrž čas, který je nutný k získání surovin. V souvislosti s tím upozorňuje na novou legislativní iniciativu Evropské komise, která směřuje k lepší časové koordinaci těžby kritických materiálů.
„Suroviny jsou k dispozici, ale doba trvání naplánování průzkumu, fyzického dosažení surovin, samotná těžba a zpracování se pohybuje u některých prvků okolo 10-15 let. Máme přehled o tom, v jaké míře jsou suroviny k dispozici, ale investice do těžby jako takové by musely přicházet už před desítky let, abychom mohli držet krok s tím, co je naplánované," říká Michal Hrubý.
„Před dvěma týdny přišla nová iniciativa Evropské komise. Nový zákon má načrtnout a nasměrovat konkrétní plány, jak kritické suroviny nejen těžit v rámci EU, ale také jak diverzifikovat naše dodavatele, od koho suroviny nakupovat, abychom se vyhnuli závislosti na jednom státu, jak je tomu nyní," dodává.
Celý rozhovor si můžete poslechnout zde:
#dekarbonizace #Evropská unie #čistá energie #surovinyExpertiza: zelená ekonomika EU, těžký průmysl, doprava