ČRo: Juncker's visit of Czech Republic

Our director Vladimir Bartovic commented in an interview for Rozhlas.cz the visit of European Commission President Jean-Claude Juncker in Prague and his message to the Czech Republic.

Těch hlavních vzkazů bylo několik a tohle bylo jedním z nich, ale ten jeho projev, ikdyž byl poměrně krátký měl pár zásadních myšlenek. Jednou z nich byla, že vícerychlostní Evropa je realitou a musíme si na to zvyknout a nejedná se o katastrofu. Další třeba to, že mladí lidé mají budoucnost Evropy ve svých rukou a neměli by si ji nechat vzít. 

 Pro Česko znamená vícerychlostní Evropa nutnost rozhodnout se, jestli se v budoucnosti zůčastní hlubší integrace, nebo zůstane stát bokem. Prozatím tyto situace nenastávaly často, ale už v minulosti nastaly. Česká republika se v polovině případů rozhodla zapojit a v polovině ne, ale do budoucnosti předpokládá, že se stane tou normou vícerychlostní Evropa, takže tyto situace budou nastávat častěji. 

 Určitě ne. On není naivní, Juncker je politik co se v tom pohybuje několik desetiletí, takže ví, že ted' v období několika měsíců před volbami, nemá smysl dělat nějaký výrazný nátlak na českou vládu, aby toto rozhodnutí změnila. Evropská komise si stále uvědomuje, že ČR ve srovnání s některými členskými zeměmi EU alespoň doposud k těm kvótám přistupovala s určitým respektem, ikdyž nesouhlasila, tak je alespoň do určité míry respektovala.

You can listen to the whole interview (In Czech) in time [36:46-38:07] here.

#Jean-Claude Juncker #European Commission #Quotas

Expertise: EU institutional issues, Economic and Monetary Union, € and European budget, Brexit, EU foreign policy, EU enlargement with the focus on Western Balkans, Slovak foreign and domestic policy and economic issues

Related articlesEUROPEUM Institute for European Policy
Staroměstské náměstí 4/1
Prague 1 - Staré Město
110 00

tel.: +420 212 246 552
email: europeum@europeum.org
https://www.europeum.org