Menu
Nadcházející události
Uplynulé události
22. května 2025

Climate Week Prague | Implementace nařízení o průmyslu pro nulové čisté emise

Tento workshop, pořádaný podnikatelským sdružením Change for the Better ve spolupráci s Europeum, představuje jedinečnou příležitost pro české podniky formulovat společné stanovisko k implementaci Nařízení o průmyslu pro nulové čisté emise (Net Zero Industry Act, NZIA) a diskutovat o jeho dopadech na český průmyslový sektor. Setkání se zaměří na klíčové strategické otázky, jako je financování, regulace a konkurenceschopnost českého průmyslu v kontextu zelené transformace.
27. května 2025

JustGreen Klima fórum | Zapojení domácností a občanů do spravedlivé transformace

Zveme vás na JustGreen Klima fórum, které se uskuteční 27. května 2025 v pražském Skautském institutu. Přijďte diskutovat o tom, jak mohou domácnosti a občané přispět ke spravedlivé klimatické transformaci. Čekají vás tři tematické bloky zaměřené na trh práce, dopravu a bydlení – včetně energetické chudoby. Fórum nabídne prostor pro sdílení názorů, zkušeností i konkrétních podnětů, jak společně tvořit udržitelnější budoucnost. Přidejte se k otevřenému dialogu s odborníky i dalšími účastníky a zjistěte, jaké kroky můžeme podniknout společně!
29. května 2025

Evropské čtvrtky ve Skauťáku

Rádi bychom vás pozvali na naše pravidelné Evropské čtvrtky ve Skauťáku! Budeme se scházet vždy poslední čtvrtek v měsíci na dvorku vnitrobloku, kde vždy probereme aktuální evropská témata.
2. června 2025

Debata | Zelené a digitální — Nepřehlédli jsme sociální oblast?

Jak Evropa razantně postupuje v zelené a digitální transformaci, jedna otázka sílí: A co lidé? Inovace a udržitelnost přetvářejí kontinent – ale dokáže Evropský sociální model držet krok? Rádi bychom vás pozvali na debatu, která vrací do centra pozornosti sociální začleňování. Naše pozvání přijala Katarina Ivanković-Knežević, ředitelka pro sociální práva a začleňování na Generálním ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a začleňování Evropské komise. Buďte součástí diskuse, která utváří budoucnost Evropy – kde zelené, digitální a sociální musí jít ruku v ruce.
12. května 2025

Co nového v Evropském parlamentu? Reflexe plenárního zasedání

Rádi bychom Vás pozvali na další ze série debat, které přináší aktuální pohled na klíčová témata projednávaná na plenárních zasedání Evropského parlamentu. Cílem diskusí je nabídnout srozumitelný přehled přijatých rozhodnutí a jejich širší dopad na Evropskou unii i Českou republiku. Každá debata poskytne prostor pro reflexi zásadních legislativních a politických kroků Evropského parlamentu, přímou diskusi s europoslanci a experty, a umožní otevřený dialog s odbornou i širokou veřejností.
9. května 2025

Veřejné natáčení podcastu - Jak je na tom Evropa 80 let od konce 2. světové války?

Druhá světová válka byla zásadní událostí pro vývoj Evropy a její současnou podobu. Uvědomujeme si to ale dnes ještě? Jak o konfliktu, od jehož konce uběhne letos 80 let, smýšlí mladá generace? A je potřeba si ho stále připomínat?
30. dubna 2025

Report | Obnova Ukrajiny a podpora jejího členství v EU a NATO

Diskuzní kulatý stůl se zaměřil na aktuální otázky poválečné obnovy Ukrajiny a jejího postavení v evropském a bezpečnostním rámci. Odborní panelisté debatovali o možnostech poskytnutí věrohodných bezpečnostních záruk Ukrajině, roli NATO a EU v jejím dlouhodobém zajištění stability i o výzvách spojených s jejím budoucím členstvím v EU.Diskuze nabídla pohled na Ukrajinu nejen jako na […]
24. dubna 2025

Evropské čtvrtky ve Skauťáku

"Současná krize je příležitostí k posílení Evropy." Přijď poslední čtvrtek v měsíci do našeho skautského sousedství a přidej se do otevřené diskuze, která bude následovat po tom, co Monika Ladmanová odprezentuje tento hot take. Monika Ladmanová je vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR, pracovala i pro Český helsinský výbor či nadaci Open Society Fund. S evropskou komisařkou Věrou Jourovou připravovala směrnici o slaďování soukromého a pracovního života lidí, kteří pečují o blízkou osobu.
16. dubna 2025

Seminář o možnostech a pracovních příležitostech v rámci institucí EU

Zvažujete stáž v institucích Evropské unie? Přijďte na praktický seminář, kde se dozvíte, jaké typy stáží nabízí Evropská komise, Rada EU, Evropský parlament i jednotliví europoslanci, jak se na ně přihlásit a co obnáší příprava.
7. dubna 2025

Co nového v Evropském parlamentu? Reflexe plenárního zasedání

Rádi bychom Vás pozvali na další ze série debat, které přináší aktuální pohled na klíčová témata projednávaná na plenárních zasedání Evropského parlamentu. Cílem diskusí je nabídnout srozumitelný přehled přijatých rozhodnutí a jejich širší dopad na Evropskou unii i Českou republiku. Každá debata poskytne prostor pro reflexi zásadních legislativních a politických kroků Evropského parlamentu, přímou diskusi s europoslanci a experty, a umožní otevřený dialog s odbornou i širokou veřejností.
V médiích
Projekty
Publikace
15. května 2025

Radiožurnál | Evropská komise porušila pravidla transparentnosti, rozhodl unijní soud

Unijní soud rozhodl, že Evropská komise pochybila, když odmítla zveřejnit textové zprávy, které si předsedkyně Ursula von der Leyen v době pandemie vyměňovala s ředitelem společnosti Pfizer. Podle soudu tím porušila pravidla transparentnosti a rozhodnutí Komise se ruší. Situaci pro Radiožurnál komentoval zástupce ředitele Institutu EUROPEUM Viktor Daněk.
14. května 2025

Teraz.sk | Soudní verdikt proti Komisi: transparentnost musí platit i v krizích

Středeční verdikt Soudního dvora Evropské unie, který potvrdil pochybení Evropské komise při odmítnutí zveřejnit textové zprávy mezi Ursulou von der Leyenovou a šéfem Pfizeru, představuje podle výkonného ředitele Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM Martina Vokálka důležitý precedens pro celou EU.
14. května 2025

Česká televize | Komise chybovala, musí vysvětlit zprávy von der Leyenové s Pfizerem, rozhodl soud

Evropská komise podle rozhodnutí unijního soudu chybovala, když odmítla zpřístupnit zprávy mezi Ursulou von der Leyenovou a šéfem Pfizeru Albertem Bourlou. Komunikace se týkala miliardového nákupu vakcín. Komise uvedla, že verdikt respektuje a připraví nové odůvodnění svého postupu. Pro Českou televizi komentoval výkonný ředitel Institutu EUROPEUM Martin Vokálek.
14. května 2025

TN Live | Soud prověří, zda Ursula von der Leyen porušila pravidla transparentnosti

Unijní soud posoudí, zda předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen porušila pravidla transparentnosti, když odmítla zveřejnit textové zprávy, které si v době pandemie vyměňovala s ředitelem společnosti Pfizer. Soud má rozhodnout, zda šlo o zatajování informací. Situaci pro televizi Nova komentuje ředitel Institutu EUROPEUM Martin Vokálek.
12. května 2025

ČT24 | V Praze začala konference Evropa jako úkol

Prezident Petr Pavel zahájil konferenci Evropa jako úkol, která se koná při příležitosti Dne Evropy a 21. výročí vstupu České republiky do EU. Téma konference přímo z Pražského hradu komentoval zástupce ředitele Institutu EUROPEUM Viktor Daněk.
11. května 2025

ČRo Plus | Ruský prezident Vladimir Putin navrhl, aby se mírové rozhovory mezi Kyjevem a Moskvou konaly ve čtvrtek v tureckém Istanbulu

Koalice ochotných se sešla v sobotu 10.5. v Kyjevě. Jaké parametry příměří navrhli? Pro ČRo Plus komentuje analytička Institutu EUROPEUM Zuzana Krulichová.
1. června 2026

JustGreen

Cílem projektu JustGreen je zapojit občany zemí V4 do debat a dalších forem veřejné angažovanosti v oblasti dekarbonizace ve třech oblastech, které úzce souvisejí s jejich každodenním životem: bydlení, doprava a trh práce. Zapojení veřejnosti spolu s výzkumem má poukázat na konkrétní překážky, s nimiž se občané a komunity setkávají při zavádění opatření šetrných ke klimatu nebo při přizpůsobování se politikám EU v oblasti dekarbonizace.
31. prosince 2025

Celebrating 25 Years of Czech Republic’s NATO Accession

Cílem tohoto projektu je oslavit 25. výročí vstupu České republiky do NATO, který proběhl 12. března 1999. Projekt vychází z historického kontextu vzniku NATO 4. dubna 1949 a jeho hlavním záměrem je oslavit tento důležitý milník. K tomu patří i informování veřejnosti o konkrétních výhodách členství České republiky v NATO a prohloubení povědomí o roli NATO a Spojených států při zajišťování bezpečnosti ve střední a východní Evropě. Dalším cílem je ukázat sílu a přínosy partnerství mezi Spojenými státy a Českou republikou.
31. prosince 2025

Pomoc nezávislým médiím a organizacím občanské společnosti při zajištění přístupu k spolehlivým informacím o Evropské unii a rozšíření EU na sociální média v Arménii.

Cílem projektu je zajistit přístup k spolehlivým informacím o Evropské unii a procesu jejího rozšíření v prostředí arménských sociálních médií.
2. prosince 2025

Nízkoemisní materiály pro český automobilový průmysl

Projekt Nízkoemisní materiály pro český automotive je v pořadí pátým projektem EUROPEUM zaměřeným na dekarbonizaci českého automobilového průmyslu. Cílem projektu pro rok 2024/2025 je zlepšit porozumění materiálovým tokům a regulatorním překážkám v automobilovém sektoru; přenést do českého prostředí osvědčené postupy z mezinárodního kontextu; a identifikovat klíčové oblasti českých a evropských politik, které je třeba zlepšit, aby automobilový průmysl dokázal čelit výzvám dekarbonizace a zachování své konkurenceschopnosti.
31. října 2025

Platform Revolution: utváření budoucnosti pro práci v EU a na západním Balkáně

Projekt Platform Revolution se soustředí na rychlý rozvoj práce v platformách na západním Balkáně a v EU. Tento nový fenomén zaznamenal od pandemie rychlý růst, zejména díky digitálním platformám, jako je „Upwork“.
31. října 2025

REWEU

Projekt (Re)uniting the East and West: Reflections on the 2004 EU enlargement (REWEU) je zaměřen na připomenutí „velkého rozšíření“ EU v roce 2004 u příležitosti jeho 20. výročí v květnu 2024. Tato událost měla řadu pozitivních dopadů na utváření Evropy jak ji známe dnes, posílila její bezpečnost, hospodářský potenciál a rozšířila demokracii, princip řádné správy a evropské hodnoty po celém evropském kontinentu.
8. dubna 2025

Policy Brief | Technologické dilema EU za Trumpa: Jak si stanovit vyšší ambice, které Evropa skutečně může dosáhnout — 10 doporučení pro cílenou evropskou technologickou strategii

V rychle se měnícím geopolitickém prostředí čelí Evropská unie novým výzvám v oblasti technologické politiky, zejména v souvislosti s druhou administrativou Donalda Trumpa. Policy brief přináší deset cílených doporučení, jak vybudovat realistickou a účinnou evropskou technologickou strategii. Policy brief zdůrazňuje nutnost snížit technologickou závislost Evropy, zaměřit se na klíčové oblasti, podporovat adopci technologií pro zvýšení produktivity a zajistit otevřené a konkurenční digitální trhy.
31. března 2025

Policy Brief | Jak zamezit dopravní chudobě pomocí sociálního klimatického fondu: Doporučení pro tvůrce politik v ČR

Náš nejnovější policy brief je určen tvůrcům politik, zástupcům státních orgánů a expertům, kteří ovlivňují vývoj klimatické politiky v ČR. Text z pera výzkumné pracovnice Rebeky Hengalové a vedoucí programu Zelená Evropa Jany Abíkové mapuje dopravní potřeby nejzranitelnějších skupin obyvatel v ČR a poskytuje argumenty pro včasné a kompletní přijetí ETS2 a vhodnou alokaci SKF tak, aby dopravní chudoba byla minimalizována. Brief vyhodnocuje možná řešení a diskutovaná opatření, která by mohla být financována z národního Sociálního klimatického plánu a snížit tak dopad systému ETS2 na nízkopříjmové domácnosti.
31. března 2025

Policy Paper | Řešení dopravní chudoby v České republice

Přestože se dopravní chudoba netýká většiny obyvatelstva, dostupná data ukazují, že má dopad na významnou a rostoucí část české společnosti, což z ní činí závažný problém, který nelze přehlížet nebo očekávat, že se časem vyřeší sám. Tento policy paper výzkumné pracovnice Rebeky Hengalové a vedoucí programu Green Europe Jany Abíkové podrobně popisuje zkušenosti občanů s chudobou v dopravě, nastiňuje příklady dobré praxe opatření ze zahraničí a vysvětluje možnosti využití Sociálního klimatického fondu pro zmírňování dopravní chudoby.
31. března 2025

Podkladový dokument | Mapování platforemní práce v Česku

Výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM Silke Maes v rámci projektu Platform Revolution poskytuje hloubkovou analýzu proměňujícího se prostředí platforemní práce v Česku. Zkoumá rychlý růst digitálních pracovních platforem od příchodu Uberu v roce 2014 a mapuje typy, rozšíření a demografické charakteristiky pracovníků na platformách po celé zemi. Na základě aktuálních údajů z průzkumů a rozhovorů studie poukazuje jak na příležitosti, tak na výzvy, které platforemní práce přináší – včetně flexibility, doplňkového příjmu, ale také rizik spojených s prekérním zaměstnáním a regulatorními mezerami. Studie se rovněž zabývá současným právním a politickým rámcem v Česku, dopady iniciativ na úrovni EU, jako je směrnice o platforemní práci, a probíhajícími debatami o klasifikaci pracovníků, daňové povinnosti a sociální ochraně. Zařazením Česka do širšího evropského kontextu poskytuje paper podložené poznatky a doporučení pro tvůrce politik, kteří usilují o spravedlivější a bezpečnější podmínky pro pracovníky na platformách.
31. března 2025

Podkladové dokumenty | Mapování platforemní práce

Tyto podkladové dokumenty, vypracované v rámci projektu Platform Revolution, poskytují hloubkovou analýzu proměňujícího se prostředí platforemní práce v Severní Makedonii, Polsku, Srbsku, Černé Hoře, Maďarsku, Albánii a na Slovensku. Zkoumají rychlý růst digitálních pracovních platforem a mapují typy, rozšíření a demografické charakteristiky pracovníků na platformách v jednotlivých zemích.
28. března 2025

Podkladový dokument | Česko a priority nového víceletého finančního rámce 2028-2034

Víceletý finanční rámec (VFR) je klíčovým nástrojem EU určujícím výdajovou i příjmovou složku společného evropského rozpočtu. Jednání o dlouhodobém rozpočtu je na evropské úrovni jedním z těch nejdůležitějších a nejzdlouhavějších. Rozhoduje se při něm o celkových výdajích v tradičních oblastech, jako jsou zemědělství či koheze, ale také o nových prioritách, jako jsou obrana a konkurenceschopnost. Návrh finančního rámce pro období 2028-2034 by měla Evropská komise předložit do poloviny roku 2025, neformální jednání o podobě návrhu však probíhají již nyní na pracovní i politické úrovni – nový Evropský komisař pro rozpočet proto nyní objíždí členské státy a Komise spustila k tématu veřejnou konzultaci. Komise již představila hrubé obrysy příštího VFR, včetně většího zaměření na efektivitu, přidanou hodnotu a zjednodušování. Zároveň zdůraznila potřebu větší flexibility, aby rozpočet dokázal lépe reagovat na krize. Vzhledem k množství (staro)nových priorit, včetně obrany, klimatu a konkurenceschopnosti, se otevírá také otázka velikosti příštího evropského rozpočtu a nových vlastních zdrojů. Aktuální debata o českých prioritách v rámci příštího VFR je proto více než příhodná a Česko by mělo aktivně vstupovat do jednání na celoevropské úrovni. Podkladový dokument pro kulatý stůl Národního konventu o EU zpracovali Josef Bič (FSV VŠE) a Filip Křenek (EUROPEUM).

Sledujte nás na X

Presentation by @POLITICOEurope Research & Analysis Division ▶️ "Europe is lagging in AI — this gap reflects a broader lack of innovation capacity, threatening its strategic autonomy. Without closing the investment gap and securing predictable conditions, the EU risks losing…

🇨🇿Ministr zahraničí @JanLipavsky zdůraznil, že Evropa musí převzít odpovědnost za svou vlastní bezpečnost. Diskuze o tom, jak zajistit prosperitu a bezpečnost v Evropě, pokračují i dnes na konferenci @TaskEurope

Načíst více

Poslechněte si náš podcast

Partneři

Napište nám

Můžete nás kontaktovat vyplněním formuláře níže, e-mailem, telefonicky nebo prostřednictvím sociálních médií.

Kontakt
chevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram